افغانستان؛ طی یک سال گذشته دو هزار غیرنظامی در حملات طالبان جان باختند

92 مورد حمله انتحاری طی یک سال در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در توییتی اعلام کرد که در جریان یک سال گذشته، دست‌کم دو هزار غیرنظامی در نتیجه‌ حملات طالبان در این کشور کشته شدند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان، شب شنبه‌ 20 مارس در صفحه رسمی تویترش نوشت: «بخشی از جنایات طالبان در سال 1399، 92 مورد حمله انتحاری، 2173 مورد انفجار ماين، بیش از 500 مورد ترورهای هدفمند، نزدیک به دوهزار تن شهيد ملکی و 4174 تن مجروح».

Advertisement

آرین نوشت: «این کشتار و جنایات جنگی طالب را مردم و تاریخ فراموش نخواهند کرد».

این در حالی است که چندی پیش، دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) اعلام کرد، با آغاز گفت‌وگوهای صلح در آمار تلفات افراد غیرنظامی که از سوی طالبان و نیروهای امنیتی افغان صورت گرفته است، کاهشی به وجود نیامده است.

سازمان ملل افزایش تلفات غیرنظامیان در افغانستان را «نگران‌کننده» خوانده و از از تمام گروه‌ها خواست که سطح خشونت‌ها را کاهش دهند، اقدامات عملی را برای محافظت از افراد غیرنظامی روی دست گیرند و برای آتش بس و راه حل سیاسی پایدار کار کنند.

یوناما تاکید کرده عناصر مخالف دولت همچنان مسئول اکثریت تلفات افراد غیرنظامی هستند و افزایش نگران کننده‌ای در شمار تلفات افراد غیرنظامی منتسب به طالبان از اثر انفجار مواد منفجره فشاری و همچنان اختطاف‌هایی که منجر به بدرفتاری و اعدام‌های صحرایی شده را ثبت نموده است.

در گزارش یوناما آمده است که در سال 2020 میلادی، 3035 غیرنظامی در افغانستان جان باخته‌اند و 5785 نفر دیگر زخمی شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید