رئیس‌جمهوری افغانستان: بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان سه‌شنبه 16 مارس اعلام کرد، بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیست.

براساس اعلامیه‌ ارگ ریاست جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در سیمیناری تحت عنوان «اولویت‌های سیاست خارجی و اصلاحات دستگاه دیپلوماسی افغانستان» در وزارت امور خارجه این کشور صحبت می‌کرد گفت، اگر طالبان فردا هم به انتخابات حاضر باشند، او آماده است.

غنی تاکید کرد: «ما در مقایسه با هر کشور منطقه و جهان برای دستیابی به صلح، صد برابر استعجالیت داریم، اما برای تامین صلح پایدار و عادلانه به عوض احساسات بر اساس واقعیت‌های به پیش می‌رویم».

او اظهار کرد که حکومت افغانستان برای رسیدن به صلح پایدار و عادلانه نقشه راه دارد و بر اساس این نقشه راه، این کشور به هدف مطلوب که همانا حاکمیت ملی، جمهوریت، وحدت ملی، بی‌طرفی، اتصال و صلح پایدار و عادلانه است، خواهد رسید.

رئیس‌جمهوری افغانستان علاوه کرد: «اگر طالبان فردا هم به انتخابات حاضر باشند، ما آماده هستیم، اما بدون انتخابات حاضر به انتقال قدرت به جانشین خود نیستم. 42 سال جنگ کفایت می‌کند و ما هم مانند سایر ملل جهان حق زندگی را داریم».

محمد اشرف غنی ادامه داد: «به مبنای قانون اساسی، هیچ فردی حق ندارد که حق تابعیت یک افغان را سلب کند و هیچ افغان از افغان دیگر کم و زیاد نیست».

شایان ذکر است که امرالله صالح، معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان نیز به تاریخ 8 مارس 2021 گفته بود، معامله بر سر قانون اساسی و حق رأی مردم این کشور هرگز پذیرفتنی نخواهد بود.

صالح تاکید کرد: «سر اصل انتخابات اگر طالبان با ما به توافق برسند، ما می‌توانیم بالای تاریخ آن حرف بزنیم. اگر معامله میان چند تن، نظام و دست‌آوردهای ما و حق مردم را بگیرد، ابدا به آن تن نمی‌دهیم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید