کرونا در افغانستان؛ ثبت 23 ابتلا و یک فوتی طی 24 ساعت گذشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت صحت عامه (بهداشت)‌ افغانستان، روز دوشنبه 15 مارس اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته، 23 مورد مثبت مبتلا به کرونا و یک فوتی در این کشور ثبت شده است که با ثبت این موارد، شمار مبتلایان به 55 هزار و 995 نفر افزایش یافت.

به گزارش منابع خبری این وزارت اضافه کرد، در 24 ساعت گذشته یک بیمار کرونا جان باخته و چهار بیمار بهبود یافتند که شمار مجموع جان‌باختگان کرونا در این کشور به دو هزار و 460 و بهبودیافتگان به 49 هزار و 481 نفر رسیده است.

گفتنی است که یک سال از شیوع ویروس کرونا در افغانستان گذشت و روند تطبیق واکسن کرونا در این کشور نیز از 23 فوریه 2021 رسماً آغاز شد.

رئیس ‌جمهوری افغانستان: روند تطبیق واکسن کرونا باید عادلانه انجام شود

محمد اشرف غنی، رئیس‌ جمهوری افغانستان، 23 فوریه 2021 تاکید کرد، روند تطبیق واکسن کرونا در این کشور باید عادلانه صورت گیرد.

غنی در مراسم آغاز تطبیق واکسن کرونا در کابل گفت: «اسامی پزشکان و پرستارانی که جان خود را به دلیل ویروس کرونا از دست داده‌اند، روی یک پلاک یادبود ثبت می‌شود».

او شیوع کرونا را یک فاجعه جهانی خواند و گفت، ویروس کرونا در افغانستان به «خوبی» مدیریت شد.

رئیس‌ جمهوری افغانستان اضافه کرد: «تطبیق دور اول واکسن کرونا به کارکنان رسانه‌ای نشان‌دهنده تعهد دولت و ملت و احترام عمیق جامعه به آنهاست».

در همین حال، وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان اعلام کرد، در دور اول تطبیق واکسن کرونا کارمندان بهداشتی، نیروهای امنیتی و خبرنگاران قرار دارند.

شایان ذکر است که اولین بسته کمکی واکسن کرونا 7 فوریه 2021 از هند به کابل پایتخت افغانستان رسید که شامل 500 هزار دوز واکسن «کوویشیلد» ساخت هند بود. همچنان دومین بسته کمکی واکسن کرونا 8 مارس 2021 از سوی نهاد هماهنگ‌کننده واکسن کرونا(کوواکس) وارد افغانستان شد که شامل 468 هزار دوز واکسن کرونا بود.

وحید مجروح، سرپرست وزارت صحت عامه(بهداشت) افغانستان، گفته است: «نهاد کوواکس 16 میلیون دوز واکسین کرونا را به دولت افغانستان وعده داده است که متباقی آن به گونه مرتب وارد کشور می‌شود و ما در تلاش استیم تا 32 میلیون دوز واکسین کرونا را از طریق بانک جهانی، بانک انکشاف آسیایی و دیگر شرکای صحی برای 40 درصد نفوس کشور تدارک نماییم».

مجروح اضافه کرد، قرار است در مرحله دوم تطبیق واکسن کرونا اساتید مکاتب و دانشگاه‌های افغانستان واکیسنه شوند تا روند سیستم آموزشی و تحصیلی در این کشور در سال (1400 خورشیدی) به‌گونه عادی ادامه یابد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید