صالح: شورای کویته طالبان چیزی به جز یک اسم برای تطبیق تصامیم اردوی پاکستان نیست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

امرالله صالح معاون اول ریاست جمهوری افغانستان یکشنبه 14 مارس در صفحه فیسبوکش نوشت که شورای کویته طالبان چیزی به جز یک اسم برای تطبیق تصامیم اردوی پاکستان نیست.

به گزارش العربیه فارسی، امرالله صالح در صفحه رسمی فیسبوک‌اش نوشته است: «دریافتیم که شورای به اصطلاح عالی تحریک طالبان به مسما به شورای کویته چیزی به جز یک اسم برای تطبیق تصامیم اردوی پاکستان نیست.»

او نوشت: «دریافتیم که چه مقدار مواد منفجره نظامی (غیرتجارتی) به طالبان داده میشود و از کدام فابریکه‌ها و دستگاه‌ها در اختیارشان قرار می‌گیرد. دریافت‌های خود را بخاطر تقویت موقف مشروع و برحق افغانستان با نهادهای جهانی شریک ساختیم.»

معاون رییس جمهوری افغانستان در ادامه نوشته است: «روایت طالب و پاکستان را در ارتباط به عدم دست داشتن در قتل‌های هدفمند و زنجیره ای دروغ ثابت کردیم و دنیا درک کرد که ماهیت تروریستی طالبان بخاطر مذاکرات دوحه تغییر نکرده است بلکه این گروه ترور را قوت اصلی خویش می پندارد.»

به گفته او، «در میان دستگیر شده‌ها افراد فکری و با اندیشه بسیار اندک‌است. تمام دستگیر شده‌ها از ظلم، قساوت و فساد میان مشران طالبان قصه می‌کنند. در ولایت کندز قوماندان‌های طالبان از پول به اصطلاح اعانه و عشر و جزیه که از مردم عام جمع کرده‌اند دست به خریداری جایداد، چهار بار ازدواج و انتقال سرمایه‌های خود به کراچی و جاهای دیگر زده‌اند.»

او گفته که تمامی دریافت‌های خود را بخاطر تقویت موقف مشروع و برحق افغانستان با نهادهای جهانی شریک کرده‌است.

قبل از این نیز امرالله صالح پاکستان را به حمایت از طالبان متهم کرده و گفته بود، بدون حمایت‌های پاکستان، گروه طالبان توان زنده بودن به عنوان جریان مسلح را برای شش ماه نخواهد داشت.

صالح در صفحۀ فیسبوکش نوشته بود: «مکالمه تیلفونی رییس جمهور افغانستان با رییس کل ناتو فرصت مهمی بود تا بتوانیم دیدگاه و نظریات خویش را شریک سازیم.»

وی گفته: «پاکستان به عنوان مهم‌ترین حامی تسلیحاتی و استراتیژیک طالبان تلاش دارد دو کار را موازی انجام دهد. اول بخاطر تحریف اذهان سخن از صلح می‌گویند و روایت صلح را پر رنگ جلوه می‌دهند. اما در بعد دیگر هیچ قرینه‌ای از کم شدن حمایت تسلیحاتی - تدارکاتی - صحی - تعلیماتی و نظامی پاکستان از طالبان دیده نمی‌شود.»

وی تاکید کرد: «به تکرار باید گفت که بدون حمایت‌های پاکستان، طالب توان زنده بودن به عنوان جریان مسلح را برای شش ماه نخواهد داشت.»

مقام‌های افغانستان همواره کشورهای پاکستان، ایران و روسیه را به حمایت مالی و تسلیحاتی طالبان متهم کرده ‌اند اما پاکستان، جمهوری اسلامی و روسیه هموراه این اتهام‌ها را رد کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید