نگاهی به پیش‌نویس توافق‌نامه صلح افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

شبکه «طلوع نیوز» یکشنبه 7 مارس نسخه پیش‌نویس توافق‌نامه صلح افغانستان که اخیراً با سیاسیون مطرح افغان شریک شده را منتشر کرد.

اصول رهنمودی برای آینده افغانستان، حکومت انتقالی و نقشه راه سیاسی و آتش‌بس همیشگی، از بخش‌های مهم این پیش‌نویس هستند.
در این پیش‌نویس آمده‌ است که پس از پایان حکومت انتقالی، زعیم آینده افغانستان بر بنیاد انتخابات برگزیده خواهد شد.

در بخش اصول رهنمودی برای آیندۀ افغانستان آمده ‌است که دین رسمی این کشور اسلام است، همه شهروندان افغان دارای مصوونیت خواهند بود و افغانستان خانه مشترک همه اقوام و مذاهب این کشور است.

افزون بر این، در این پیش‌نویس آمده‌ که قانون اساسی تازه از حقوق زنان و کودکان پشتیبانی خواهد کرد. حکومت انتقالی صلح سه شاخه جدا و مساوی خواهد داشت که شامل سه بخش می‌شود.

اول: بخش اجرایی، در راس آن رییس دولت حضور خواهد داشت و وزیران کابینه و نیز ریاست‌های مستقل از بخش‌هایی دیگر آن هستند.

دوم: شورای ملی که شامل مجلس نمایندگان و مجلس سنا می‌شود، بر بنیاد این پیش‌نویس قرار است که نمایندگان طالبان نیز در ترکیب شورای ملی گنجانیده شوند، اما رقم دقیق اعضای آن روشن نیست.

سوم: قوه قضاییه که شورای مستقل عالی فقه اسلامی و کمیسیون تدوین قانون اساسی تازه نیز شامل آن می‌شود.
شورای عالی فقه اسلامی از پانزده عضو تشکیل خواهد شد که هفت عضو آن را طالبان، اعضای دیگر را دولت جمهوری اسلامی افغانستان و یک عضو آن را رییس دولت انتخاب می‌کنند و این شورا وظیفه دارد تا در بخش‌های اجتماعی، فرهنگی و دیگر موارد معاصر در این کشور، رهنمایی‌های اسلامی کند.

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان به تاریخ 27 فوریه گفت، جامعه جهانی چهار دهه است که مردم این کشور را از صلح محروم کرده و این قابل تحمل نیست.

غنی اضافه کرد: «جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می‌شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد. علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید