افغانستان؛ والی سابق هرات به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت وظیفوی به زندان محکوم شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دادگاه عالی افغانستان یک‌شنبه 7 مارس با نشر اعلامیه‌ای نوشت، احمدیوسف نورستانی والی سابق هرات به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت وظیفوی به دو سال و شش ماه حبس تنفیذی محکوم شد.

در این اعلامیه آمده، دادگاه ابتدایی رسیده‌گی به جرایم سنگین فساد اداری در کابل هفت تن دیگر را نیز به اتهام سوءاستفاده از صلاحیت‌های وظیفوی به دو سال شش ماه حبس تنفیذی محکوم کرد.

در این اعلامیه ذکر شده: «محمد نادر ولد میرزا عبدالله مدیر خدمات زراعتی ولسوالی انجیل ولایت هرات، فرید احمد ولد محمد طاهر کارمند امنیت ملی ولایت هرات، عبدالظاهر ولد قاری‌ نظرمحمد مدیر فعلی اراضی ولسوالی غوریان ولایت هرات، سید ابوبکر ولد سید محمد صدیق مدیر مالی ولسوالی انجیل ولایت هرات، غلامی ربانی ولد غلام غوث کارمند راجستر اتباع خارجی بندر تورغندی، وکیل احمد ولد جان‌محمد مدیر اسبق املاک ولسوالی انجیل ولایت هرات و حاجی بشیر احمد ولد مرزا علی‌محمد آمر اجرائیه ولسوالی انجیل ولایت هرات را در قضیه شراکت در سؤ استفاده از صلاحیت‌های وظیفوی هرواحد شان به مدت (دو – دو سال و شش – شش ماه) حبس تنفیذی غیاباً محکوم به مجازات نمودند».

در ادامه این اعلامیه یادآوری شده: «مطابق فقره (2) ماده 14 کود جزا به پرداخت جبران خساره وارده به دولت که مبلغ(867120) طور علی‌السویه محکوم مجازات گردیدند».

براساس این اعلامیه، این حکم در یک نشست قضایی دادگاه ابتدایی رسیده‌گی به جرایم سنگین فساد اداری در کابل به‌گونه غیابی صادر شده است.

قابل ذکر است که احمدیوسف نورستانی در پسٌت‌های مهم دولت افغانستان از جمله والی هرات، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در سال 2014 کار کرد.

همچنان وزارت عدلیه (دادگستری) ایالات متحده به تاریخ 15 دسامبر 2019 نیز احمدیوسف نورستانی را به اتهام «سرقت از دارایی عامه» محکوم کرده بود.

این وزارت با نشر خبرنامه‌ای نوشته بود، احمدیوسف نورستانی در دادگاه منطقه جنوبی کالیفرنیا آمریکا اعتراف کرد که در ماه ژوئیه 2015 و دسامبر 2018 در مورد سفرها و محل زندگی‌اش «دروغ» گفته و بیش از 100 هزار دالر از بودجه «رفاه اجتماعی» دولت آمریکا به صورت غیرقانونی دریافت کرده است.

براساس قانون ایالت کالیفرنیا آمریکا، «پول تأمین اجتماعی» یک برنامه‌ نیاز‌محور است که توسط اداره امنیت اجتماعی به افراد مسن، نابینا و معلول که درآمد کم دارند، اختصاص یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید