طالبان خواستار رهایی زندانیان متباقی‌شان و حذف نام‌شان از لیست سیاه سازمان ملل شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

گروه طالبان یک‌شنبه 28 فوریه در اولین سالروز امضای توافق‌نامه صلح با آمریکا اعلام کرد، زندانیان باقی‌مانده این گروه از سوی دولت افغانستان باید رها شوند و اسامی آنها از فهرست سیاه سازمان ملل نیز حذف شود.

طالبان با نشر اعلامیه‌ای نوشتند، این گروه به تمام ماده‌های توافق‌نامه متعهد است و عملی شدن آن زمینه حل معضل افغانستان و تأمین صلح را فراهم می‌کند.

در این اعلامیه آمده: «رهایی زندانیان متباقی و حذف نام‌ها از لیست سیاه از ماده‌های توافق‌نامه است که تا هنوز عملی نشده است. برای تسریع مذاکرات جاری بین‌الافغانی باید گام‌های عملی برداشته شود. با عملی شدن توافق‌نامه می‌توان وضعیت را بهبود بخشید و از بردن وضعیت به حالت نامطلوب جلوگیری کرد».

براساس این اعلامیه، توافق‌نامه دوحه راه عملی را برای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان ایجاد نموده است. اگر در مقابل آن، به هر بدیلی دیگر تلاش می‌شود، نتیجه آن از همین اکنون به ناکامی محکوم می‌باشد.

طالبان گفته‌اند: «به اساس توافق‌نامه دوحه، امارت اسلامی افغانستان در عملیات‌های خود کاهش قابل ملاحظه‌ای آورده است، بر مراکز بزرگ نظامی و استخباراتی دشمن حملات انجام نشده، عملیات‌های استشهادی(انتحاری) صورت نگرفته، پلان‌های سقوط ولایات گرفته نشده و به ولسوالی‌ها سقوط داده نشده، که این برای همه واضح و آشکارا است».

در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه 27 فوریه 2021 در مراسم گرامی‌داشت از «روز ملی» نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت: «جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می‌شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد. علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم».

از سوی دیگر، شاه‌محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی افغانستان در این مراسم گفت: «برای جنگ‌های بهاری آمادگی کامل داریم و اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند».

شایان ذکر است که توافق‌نامه صلح میان آمریکا و طالبان به تاریخ 29 فوریه 2020 در دوحه قطر امضا شد که براساس آن تمام نیروهای خارجی در افغانستان باید تا 14 ماه پس از امضای این توافق‌نامه از این کشور خارج شوند و در مقابل طالبان به هیچ کسی اجازه نمی‌دهند که از خاک افغانستان علیه امنیت آمریکا و متحدان‌اش استفاده کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم