غنی: جامعه جهانی 40 سال است که مردم افغانستان را از صلح محروم کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شنبه 27 فوریه اعلام کرد، جامعه جهانی چهار دهه است که مردم این کشور را از صلح محروم کرده و این قابل تحمل نیست.

براساس خبرنامه‌ای ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، غنی در مراسم گرامی‌داشت از «روز ملی» نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان گفت: «جامعه بین‌المللی چهل سال است که یک ملت را با تاریخ عظیم، تمدن درخشان و مردم سرزنده از بنیادی‌ترین حق که همانا صلح است، محروم کرده و این قابل تحمل نیست و ما صلح پایدار و باعزت می‌خواهیم و آمدنی است».

او تاکید کرد، حفظ، تقویت و تجهیز قوای امنیتی و دفاعی افغانستان، وظیفۀ نخست او می‌باشد و تعهد دولت این کشور این است که همواره به نیروهای امنیتی این کشور به عنوان سرمایه ملی نگاه خواهد کرد.

غنی اظهار کرد: «دشمنان افغانستان بدانند که نیروهای امنیتی و دفاعی فرزندان واقعی این خاک اند و همه ملت ما در کنار آنان قرار دارند. هر کدام شما رضاکاران و جانبازان این وطن هستید. تعهد دولت این است که همواره به شما منحیث سرمایه ملی نگاه خواهد کرد».

محمد اشرف غنی گفت، نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان در شش سال گذشته راه را طی نموده اند که در کشورهای دیگر زمان زیاد می‌گیرد و حمایت مردم از این نیروها در 140 سال گذشته بی‌سابقه بوده است، زیرا نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور، حافظ و تطبیق کنندۀ قانون اساسی افغانستان هستند.

غنی یادآوری کرد، در سال 1400 خورشیدی خانه‌سازی برای وارثین «شهدای نیروهای امنیتی و دفاعی» افغانستان به قوت آغاز می‌شود.

رئیس‌جمهوری افغانستان بیان کرد: «جنگ امروز که در برابر مردم ما انجام می‌شود، در تضاد با انسانیت، عدالت و حقانیت بوده و به دین مبین اسلام ربط ندارد. علمای کرام در میدان استدلال در دوحه، مکه و مدینه، اندونیزیا و تمام نقاط دیگر خوب درخشیدند، زیرا داعیه ما برحق است. جنگ راه حل نیست، اما قهرمانی، تعهد و جرئت در این است که صلح نماییم».

از سوی دیگر، شاه‌محمود میاخیل معاون اول وزارت دفاع ملی افغانستان در این مراسم گفت: «برای جنگ‌های بهاری آمادگی کامل داریم و اکنون نیروهای امنیتی و دفاعی از نگاه اکمالات، رهبری و هماهنگی در موقف بهتری قرار دارند».

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و انفجار در افغانستان به خصوص در شهر کابل افزایش یافته است و مذاکرات صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان نیز در دوحه ادامه دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم