فوری

پخش زنده

پژوهشگر افغان: کسی که نظام را تخریب می‌کند بی‌سوادترین فرد جامعه است

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

ملک ستیز پژوهشگر روابط بین‌الملل و کارشناس مسایل سیاسی افغانستان یک‌شنبه 21 فوریه در واکنش به اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری مولوی افغان اعلام کرد، کسی که نظام را تخریب می‌کند، بی‌سوادترین فرد جامعه است.

ستیز در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «کسی‌که نظام را تخریب می‌کند، بی‌سواد ترین فرد جامعه است. نظام را با حکومت و رژیم سیاسی آن مغالطه نکنید. نظام یعنی سازمان اجتماعی گسترده که همه در آن منافع مشترک دارند. منافع مشترک ما زنده‌ماندن، به‌زیستی و بلاخره رفاه است».

او در ادامه نوشت: «دولت‌ها هماهنگی منابع نظام سیاسی را عهده‌مند هستند. حکومت‌ها دستگاه ارایه‌ی خدمات نظام هستند. پارلمان‌ها هنجارهای نظام را می‌سازند و قضا ضمیر نظام را شکل می‌دهد. شما می‌توانید ساختارهای نظام را نقد کنید و بر آن جاگزین بیافرینید. اما اگر به فکر نابودی نظام هستید، بی‌سواد سیاسی هستید. تخریب نظام یعنی انتحار بی‌هدف و هرج و مرج تا حد فاجعه!».
در همین حال، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی جدید نوشت: «مولوی مجیب انصاری نسخه جدید از افراطیت است. طی بیست سال حتا ملاعمر، اختر منصور، ملاهیبت الله و ملا برادر با چنین ادبیات سخن نگفته اند. مقابله با این پدیده تنها با اعلامیه و سخنرانی نتیجه نمی‌دهد».

از سوی دیگر، دفتر شورای امنیت ملی افغانستان به ریاست عمومی امنیت ملی این کشور دستور داده تا اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری را بررسی کند.
همچنان عبدالوحید زاهد قتالی والی هرات خطاب به مجیب‌الرحمان انصاری گفت، حد خود را بشناسد و بیشتر روی احساسات مردم بازی نکند به دستور بیگانه اندیشه‌های افراطی را تولید نکند.

شایان ذکر است که مجیب‌الرحمان انصاری خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات در غرب افغانستان جمعه 19 فوریه 2021 مدعی شد که حمایت از نظام کنونی افغانستان «گناه کبیره» است. او از نیروهای امنیتی افغان خواست که برای این نظام کار نکنند.

اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری درگذشته نیز واکنش برانگیز شده بود. او پیش از این نیز به هوادارانش گفته بود، اگر بی‌حجابی یا کار خلاف شرع را ببینند، بی آن که منتظر حکومت بمانند، باید خودشان دست به کار شوند و حکم شرعی را اجرا کنند. همچنان او اخیراً در نشست خبری خود به خبرنگاران زن اجازه حضور نداد.

تبلیغات

برگزیده های کاربران