فوری

پخش زنده

طالبان: برای حفظ و مراقبت آثار قدیمی افغانستان تلاش کنیم

مشاور رییس جمهوری افغانستان: کارنامه طالبان در تخریب مجسمه‌های بودا روشن است

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

گروه طالبان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای به افراد شان دستور داد در راستای حفظ و مراقبت آثار قدیمی افغانستان تلاش کنند.

در این اعلامیه آمده: «چنانکه افغانستان کشوری پر از آثار تاریخی و عتیقه است، نیز این آثار بخشی از تاریخ، هویت و فرهنگ کشور ماست، همه مکلفیت داریم که از آثار متذکره به‌جدیت محافظت و مراقبت نمائیم. در هیچ جا به هیچ کسی اجازه نیست که آثار قدیمه را از زمین بکشد، انتقال دهد و بفروشد و یا به عنوان دیگری از کشور بیرون ببرد».

در این اعلامیه ذکر شده: «تمام مجاهدین از کندن این آثار قدیمه جلوگیری نمایند، از اماکن تاریخی؛ مثل قلعه‌های کهنه، منارها و برج‌های تاریخی و دیگر جاهای قدیمی به‌خوبی مراقبت نمایند، تا از تخریب و ویرانی مصون شوند».

در این اعلامیه تاکید شده: «فروش، قرارداد و نقل‌وحمل هرگونه مواد تاریخی ممنوع است. هیچ کسی کوشش نکند که در اماکن یاد شده تصرف بکند و نه هم به فکر برداشتن فایده ازان جا‌ها باشد».

از سوی دیگر، شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان یک‌شنبه 21 فوریه در این مورد در توییتی نوشت: « دروغگویی و ریاکاری سیاسی. طالبان از یک‌سو ماشین کشتار جمعی را فعال کرده‌اند، از طرف دیگر اعلامیه برای حفظ و مراقبت آثار قدیمی صادر می‌کنند».

مرتضوی اضافه کرد: «کارنامه این گروه در تخریب مجسمه‌های بودا، تخریب زیر ساخت‌ها، سیاست زمین سوخته، کشتار بی‌رحمانه مردم و تخریب پل، پلچک، پایه‌های برق و دیگر تاسیسات بر همه روشن است. وقتی برای طالبان کشتن کودکان، زنان، معلم، خبرنگار، فعال مدنی و عالم دین به کار روزمره بدل شده باشد».

او در ادامه نوشت: «با کدام روی در باره حفاظت از آثار تاریخی اعلامیه می‌دهند. طالبان اگر راست می‌گویند به خشونت‌ها خاتمه داده، آتش‌بس را عملی و به میز گفت‌وگو حاضر شوند».

شایان ذکر است که گروه طالبان در شرایطی به حفظ و مراقبت آثار قدیمی افغانستان تاکید کرده که در زمان حکومت این گروه، مجسمه‌های بودا در بامیان تخریب شد، اما گروه طالبان مسئولیت آن را به عهده نگرفت.

تبلیغات

برگزیده های کاربران