فوری

پخش زنده

انتقاد هنرمندان افغان از برخورد آریانا سعید با یک اشتراک کننده در برنامه‌ای رقابتی 

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

اخیرا جنجال‌هایی در یکی از برنامه‌های رقابتی تلویزیون «طلوع» در افغانستان صورت گرفت که واکنش‌های تندی تعدادی زیادی از هنرمندان معروف این کشور را به همراه داشت.

براساس ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شد، آریانا سعید خواننده معروف افغانستان که داور این برنامه (ابر ستاره) است با یکی از اشتراک کننده‌گان به اسم «فهیم فنا» درگیری لفظی داشته و او را با کلمات زشت دشنام می‌دهد. پس از این درگیری فنا برنامه را برای همیشه ترک کرده که باعث خشم تعدادی زیادی از هنرمندان افغان شده است.

فرهاد دریا خواننده معروف افغانستان در واکنش به این درگیری در صفحه رسمی فیسبوکش نوشت: «حرمت هنر را نگه دارید! هنر موسیقی تنها آواز نیست، تنها گلو‌ زدن و بدل کردن چند دست لباس بر روی استیژ و صحنه، چند لایک و چند عکسک فوتوشاپ‌شده در انترنت نیست. هنرمند با هنر و حضور فزیکی‌ خود در حریم خانواده‌ها می‌درآید و به عنوان عضو آن خانواده‌ پذیرفته و اعتماد می‌شود. این هنر، یک ادبگاه کامل است و جهانی از دانش، تقوا، فرهنگ و اخلاق می‌خواهد تا یک آوازخوان به هنرمند مبدل ‌شود.»

او نوشت: «اما آنچه در حق فهیم فنا - این استعداد انکار ناپذیر - اتفاق افتاد، از نظر من بی‌عدالتی آشکار در حریم خانواده‌ی موسیقی افغانستان است. فکر نکنید که اگر چندین دوره‌ی اخیر، نظام‌ها و حکومت‌ها به موسیقی و هنر ارزش قایل نبوده‌اند، پس هنر هم هیچ "بازخواستگر" ندارد. نی جانکِ برادر! نظام‌ها - شکر که هستند - ولی آمدنی و رفتنی اند، اما مردم ماندنی استند. این مردم است که با حمایت ملیونی خود، به بازخواستگرِ ارزش‌ها و از جمله به بازخواستگر هنر تبدیل می‌شوند. هنر بازخواستگری به بزرگیِ مردم دارد.! سخنان امروز من تنها متوجه یک آدرس و یک شخص معین نی، بلکه متوجه یک جریان کلان مافیایی تازه در موسیقی افغانستان است که دست‌ها و دستگاه‌های متعددی باعث ایجاد آن شده است - دست‌ها و دستگاه‌های که بخاطر منافع خود، با اعتماد ملیون‌ها انسان بازی می‌کنند!»

غزال عنایت خواننده دیگر افغان در ویدیویی در صفحه یوتیوب‌اش گفت: «از یک تلویزیون رده اول و از یک برنامه پربیننده توقع نمیرود که مسئولینش به افراد خودخواه و خودشیفته اجازه بدهند که با ستاره ها سلیقه‌ای برخورد کنند.»

داکتر رمشا شفا آوازخوان معروف این کشور در صفحه اینستاگرامش نوشت: «جای تاسف است برای تمام مردم افغانستان شرم باد بر سر داوری که یک هنرمند با استعداد را روی استیج جلوی عالم توهین می‌کند.»

شهلا زلاند یکی از آوازخوانان زن افغان نیز در صفحه اینستاگرامش نوشت: «خبر شدن فهیم فنا دیگر در برنامه ابر ستاره شرکت نکردند. .اقعا جای تاسف است و متاسفم برای دنیای هنر و موسیقی در افغانستان، همه میدانند چی بر سر این بچه مظلوم ما آوردند؟ از تحقیر و توهین و تهمت‌های ناحق رئیس تلویزیون طلوع درین مورد تصمیم جدی بگیرد.»

تواب آرش هنرمند دیگر افغانستان نیز در اینستاگرتمش نوشت: «فهیم عزیز بدون شک خودت بهترین اشتراک کننده این برنامه زیبا هستی. در برنامه دیشب دیدم که بعضی از اشتراک کننده گان حرکات غیر مسکلی و غیر هنری در مقابلت انجام دادند و تو بسیار هنرمندانه و مودبانه آن حرکت ناخوشایند را تحمل کردی، افرین به تو و صبر تو.»

خالد کیهان آهنگ‌ساز و خواننده افغان نیز در صفحه اینستاگرامش با انتقاد از این درگیری حمایتش را از فهیم فنا اعلام کرد.

گفتنی است تلویزیون طلوع یکی از پربیننده ترین تلویزیون‌های افغانستان است و برنامه‌ای به اسم «ابر ستاره» در این تلویزیون نیز یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌ها در افغانستان است که در آن، اشترک کننده‌گان آهنگ اجرا می‌کنند و شهروندان این کشور به این اشتراک کننده‌گان براساس اجرایشان رای می‌دهند.

آریانا سعید داور این برنامه قبل از این نیز جنجال‌های برپا کرده است، او در آوریل 2019 در ویدیویی زنده فیسبوک در جواب دختری که او را بی‌حجاب خوانده بود گفت: « خدا به من از شما نزدیکتر است، من نماز می‌خوانم و وضو هم دارم، اگر حجاب نمی‌کنم اما تمیز هستم مثل شما نیستم که حجاب دارند اما مثل خر بوی بد می‌دهند».

این گفته‌های او در آن زمان واکنش‌هایی را در پی داشت، فرشته کوهستانی فعال مدنی افغان که چندی قبل ترور شد، خطاب به این آوازخوان گفته بود: «تو یک زن بی‌هیا و رقاصه هستی، چرا در مورد سیاست، حجاب و اجتماع صحبت می‌کنی».

او از حکومت افغانستان و وزارت اطلاعات و فرهنگ این کشور انتقاد کرده و گفته بود: «نمی‌دانم حکومت فاسد ما چرا می‌گذارد چنین انسان‌ها به افغانستان بیایند و وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ که خواب است».

تبلیغات

برگزیده های کاربران