واکنش‌های شدید به اظهارات جنجالی مولوی افغان در رابطه به نظام

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سخنگویان ارگ ریاست جمهوری افغانستان شنبه 20 فوریه در رابطه اظهارات تازه مجیب‌الرحمان انصاری خطیب مسجد جامع گازرگاه در هرات این کشور واکنش شدید نشان داده و اظهارات او را «غیرمسولانه» خواندند.

فاطمه مورچل معاون سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «نیروهای دفاعی و امنیتی افغانستان پاسبانان مقدس خاک این کشور هستند، مبارزه آنان شب و روز در قبال دفاع از خاک وطن خودش یک عبادت است. هر گونه صحبت غیرمسوولانه برعلیه این نیروهای شجاع و دلیر در حقیقت صحبت غیرمسوولانه برعلیه نظام کنونی بوده و در ذات خود یک گناه است».

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان مسلمانان کامل و محافظان پنج بنای اسلام هستند. مبارزه و فداکاری آنها مقدس و شرعی است، هرگونه اظهارات علیه نیروهای امنیتی غیرشرعی و گناه کبیره است».

شاه‌حسین مرتضوی مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان با نشر تصاویر نیروهای امنیتی افغان در توییتی نوشت: «فرزندان و‌ محافظان واقعی وطن! قامت تان در برابر تروریستان و فتوا فروشان استوار باد!».

مرتضوی در ادامه نوشت: «مردم شریف و با فرهنگ هرات و علمای بزرگوار آن ولایت از حامیان جدی نظام اند. کسانی که با تروریستان همصدا شده اند در اصل راه خود را از مردم و علمای بزرگوار و اصیل کشور جدا کرده اند».

از سوی دیگر، عبدالوحید زاهد قتالی والی هرات امروز شنبه در نشست خبری به اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری واکنش شدید نشان داد و تاکید کرد: «ما دعوتگران اسلام بودیم کسی ما را به اسلام دعوت کرده نمی‌تواند».

قتالی اضافه کرد: «گذشت آن قصل که کسی بیاید به دستور بیگانه اندیشه‌های افراطی تولید کند، خسته شده‌اند مردم از جنگ، خسته شده‌اند مردم از وحشت. من جواب خانوادهای شهدا خود را ندارم».

او تاکید کرد: «ما به شما مردم هرات با تمام ایمان‌داری تعهد می‌کنم نه داعش آمدنی است نه وحشت، مگر ما مرده باشیم که دوباره در این شهر وحشت بیاید».

والی هرات خطاب به مجیب‌الرحمان انصاری گفت، حد خود را بشناسد و بیشتر روی احساسات مردم بازی نکند به دستور بیگانه اندیشه‌های افراطی را تولید نکند.

شایان ذکر است که مجیب‌الرحمان انصاری خطیب مسجد جامع گازرگاه هرات در غرب افغانستان جمعه 19 فوریه 2021 مدعی شد که حمایت از نظام کنونی افغانستان «گناه کبیره» است. او از نیروهای امنیتی افغان خواست که برای این نظام کار نکنند.

اظهارات مجیب‌الرحمان انصاری درگذشته نیز واکنش برانگیز شده بود. او پیش از این نیز به هوادارانش گفته بود، اگر بی‌حجابی یا کار خلاف شرع را ببینند، بی آن که منتظر حکومت بمانند، باید خودشان دست به کار شوند و حکم شرعی را اجرا کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید