فوری

پخش زنده

واکنش وزارت امور خارجه افغانستان به اظهارات اخیر نماینده روسیه در مورد گروه طالبان

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وزارت امور خارجه افغانستان جمعه 19 فوریه به‌ گفته‌های اخیر ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه برای افغانستان، واکنش نشان داده و اظهارات او را در تضاد با منافع مشترک روسیه و افغانستان خواند.

در اعلامیه که از سوی وزارت امور خارجه افغانستان نشر شده آمده است: «بزرگ‌نمایی غیرقابل ‌توجیه یک گروه ممنوعه در روسیه در واقع با خواست روسیه برای مبارزه با تهدید تندروی و تروریزم در منطقه و دستیابی به صلح پایدار و مبتنی‌بر خواست مردم افغانستان در تناقض آشکار قرار داشته و در نتیجه با منافع مشترک روسیه و افغانستان سازگاری ندارد.»

ضمیر کابلوف نماینده ویژه روسیه برای افغانستان اخیرأ در گفت‌وگویی با خبرگزاری اسپوتنیک گفته بود، طالبان سه چهارم خاک افغانستان را کنترل می‌کنند و یگانه راه کنار آمدن با این گروه ایجاد یک حکومت انتقالی در افغانستان است.

این سخنان کابلوف با واکنش تند وزارت خارجه افغانستان روبه رو شد. وزارت امور خارجه افغانستان در اعلامیه گفته‌است، روسیه نمی‌تواند حکومت افغانستان را که عضو سازمان ملل است و طالبان را که زیر تعزیرات شورای امنیت سازمان ملل قرار دارد، در یک سطح قرار دهد.»

در این اعلامیه آمده است: «ما اظهارات آقای کابلوف را در مورد کنترل سه‌ چهارم حصهٔ خاک افغانستان نیز نادرست می‌دانیم. راه‌اندازی حملات تروریستی و کشتار مردم در ساحات مختلف به‌معنای کنترل‌ داشتن بر این مناطق نیست.»

در اعلامیه هم‌چنین آمده‌: «آقای کابلوف هم‌چنین اظهار داشته که طالبان تقریباً بی‌عیب و نقص به توافق با امریکا پایبند استند در حالی که همه دنیا اذعان دارند که طالبان چهار تعهد عمدهٔ شان را مبنی‌بر (1) قطع روابط با تروریستان، (2) کاهش خشونت‌ها، (3) ادامهٔ مذاکرات معنادار و (4) عدم‌ برگشت جنگجویان آزادشده به میدان جنگ،‌‌ آشکار نقض کرده‌اند.»

مریم سما عضو پارلمان افغانستان در واکنش به اظهارات تازه ضمیر کابلوف‌ نماینده‌ ویژه‌ روسیه در امور افغانستان گفت، دست از حمایت «تروریزم» بردارید که دامن خودت را هم خواهد گرفت.

سما در توییتی نوشت: «همسایه محترم بهتر است نسخه‌یی برای صلح و کشورمان نپیچی و دست از حمایت تروریزم هم برداری که دامن خودت را هم خواهد گرفت! نماینده خاص روسیه برای افغانستان کابلوف می‌گوید که راه حل نهایی افغانستان ایجاد دولت انتقالی ست. روسیه و هر کشور دیگر حق نسخه پیچیدن برای حل مسایل ما را ندارند».

سما در ادامه نوشت: «تا حال بارها از دخالت در امور کشورمان و حمایت تروریستان از جمله طالبان از سوی کشورهای همسایه مان مطرح شده است. از حکومت بخصوص وزارت خارجه کشور موضع محکم و مشخصی را در این رابطه خواهانیم تا دست نا شریف شان از امورات کشورمان کوتاه کنند. باید برای این کشورها تفهیم شود که بر اساس اصول بین دولت‌ها و حسن همجواری رفتار کنند».

تبلیغات

برگزیده های کاربران