افغانستان؛ پنج تن از کارمندان گمرک کابل به اتهام اخذ رشوه بازداشت شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور داخله‌ افغانستان روز دوشنبه 15 فوریه اعلام کرد که ریاست مبارزه علیه جرایم سنگین این وزارت پنج تن از کارمندان گمرک کابل را به اتهام «اخذ رشوت» بازداشت کرده است.

طارق آرین، سخن‌گوی وزارت امور داخله افغانستان در صفحه‌ رسمی فیس‌بوکش نوشته است، این افراد امروز به‌گونه‌ بالفعل بازداشت شدند.

آرین در ادامه نوشت: «فاجعه‌ی آتش‌سوزی در گمرک مرزی اسلام‌قلعه در هرات نیز ریشه در فساد دارد و پس از بررسی‌های لازم، عاملان فساد پشت میله‌های زندان خواهند رفت. فاجعه‌ی سوختن سرمایه‌های مردم عزیز ما در هرات بدون شک ریشه در فساد دارد. ان‌شاالله در نتیجه‌ی بررسی درست، افراد دخیل و فاسد پشت میله‌های زندان بروند. این فاسدین از تروریستان کم نیستند.»

یک آتش‌سوزی گسترده شنبه 13 فوریه 2021 در گمرک اسلام‌قلعه ولایت هرات هم مرز با ایران رخ داد که یونس قاضی‌زاده رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت هرات تایید کرد، آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد که در این آتش‌سوزی حدود 500 موترباربری (کامیون) طعمه حریق شده و میان 40 تا 50 میلیون دالر خسارت مالی به سکتور خصوصی این کشور وارد شده است.

در پی این آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه هم‌مرزی با ایران در هرات، دوشنبه 15 فوریه، ده‌ها راننده در یک تجمع اعتراضی در مقابل دفتر کار والی هرات خواستار جبران خسارت از سوی حکومت افغانستان شدند.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گزارش داد، غلام حضرت، یکی از رانند‌گان در تجمع اعتراضی گفته است، دو موتر او به ارزش 50 هزار دالر در آتش‌سوزی دو روز پیش حریق شده و تنها راه درآمد خانواده‌اش از طریق این موترها بوده است. غلام حضرت به روزنامه اطلاعات روز گفته است: «فساد موجود در گمرک سبب شده که موترهای آنان روزها در پارکینگ گمرک بماند. مقصر حکومت است و باید خسارت بدهد.»

انور، یکی دیگر از این راننده‌گان معترض گفت، در این آتش‌سوزی نزدیک به 200 هزار دالر خسارت دیده و شش موتر نفت‌کش او در این آتش‌سوزی از بین رفته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم