.
.
.

افغانستان؛ تجمع اعتراضی راننده‌گانی که موترهای‌شان در آتش‌سوزی اسلام قلعه حریق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه هم‌مرزی با ایران در هرات، دوشنبه 15 فوریه، ده‌ها راننده در یک تجمع اعتراضی در مقابل دفتر کار والی هرات خواستار جبران خسارت از سوی حکومت افغانستان شدند.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان گزارش داد، غلام حضرت، یکی از رانند‌گان در تجمع اعتراضی گفته است، دو موتر او به ارزش 50 هزار دالر در آتش‌سوزی دو روز پیش حریق شده و تنها راه درآمد خانواده‌اش از طریق این موترها بوده است. غلام حضرت به روزنامه اطلاعات روز گفته است: «فساد موجود در گمرک سبب شده که موترهای آنان روزها در پارکینگ گمرک بماند. مقصر حکومت است و باید خسارت بدهد.»

انور، یکی دیگر از این راننده‌گان معترض گفت، در این آتش‌سوزی نزدیک به 200 هزار دالر خسارت دیده و شش موتر نفت‌کش او در این آتش‌سوزی از بین رفته است.

این در حالی است که سید عبدالوحید قتالی، والی هرات در نشست خبری اعلام کرد، 98 درصد آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه خاموش شده و بخش‌های باقی‌مانده تا پایان امروز خاموش می‌شود.

قتالی اضافه کرد: «در نتیجه این اقدامات، بیشتر از دو هزار وسیله نقلیه نفتکش و باربری که شامل هشتاد درصد وسایط می‌شود، از صحن گمرک اسلام‌قلعه تخلیه گردید. در پی آتش‌سوزی در گمرک اسلام‌قلعه حد اوسط 300 موتر طعمه حریق شد و هیأتی برای بررسی و تثبیت دقیق خسارات تعیین شده است.»

قتالی گفت، 80 درصد کالاها از صحن گمرک اسلام‌قلعه تخلیه شده است و برخی از موترها با فرار محصول گمرکی، اموال‌شان را قصدی آتش زده‌اند و یا در مسیر شاهراه هرات – اسلام قلعه رها کرده‌اند.

به گفته وی، هیأتی برای بررسی دقیق میزان خسارات ناشی از آتش‌سوزی در گمرک مرزی اسلام‌قلعه هرات مشخص شده است و پس از پایان بررسی‌ها با هماهنگی سکتور خصوصی و مردم با متضرران همکاری خواهد شد.

شایان ذکر است که یک آتش‌سوزی گسترده شنبه 13 فوریه 2021 در گمرک اسلام‌قلعه ولایت هرات هم مرز با ایران رخ داد که یونس قاضی‌زاده رئیس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری ولایت هرات تایید کرد، آمارهای ابتدایی نشان می‌دهد که در این آتش‌سوزی حدود 500 موترباربری (کامیون) طعمه حریق شده و میان 40 تا 50 میلیون دالر خسارت مالی به سکتور خصوصی این کشور وارد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم