مراکز تداوی معتادان در هرات با موسیقی معتادان مواد مخدر را درمان می‌کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مسئولان مراکز تداوی معتادان مواد مخدر در ولایت هرات افغانستان به تازگی اعلام کردند، با موسیقی معتادان مواد مخدر را در این ولایت درمان می‌کنند.

مسئولان این مراکز می‌گویند، روزانه بیش از دو ساعت به معتادان موسیقی نواخته می‌شود تا معتادان به‌جای فکر کردن به مواد مخدر، لحظات خوشی را کنارهم سپری کنند.

براساس گزارش شبکه طلوع نیوز، بصیر احمد وفا مسؤول یکی از مراکز تداوی معتادان در هرات گفت: «اعتیاد بیماری روحی و روانی است. هر قدر که این‌ها شاد باشند وسوسه مواد مخدر کمتر به سراغ آن‌ها می‌آید و شاید هیچ نیاید».

در همین حال، نور احمد عرب مسؤول اتحادیه مراکز تداوی معتادان در هرات می‌گوید: «در همه کمپ‌های ترک اعتیاد از موسیقی استفاده می‌کنیم و توانسته است تا هفتاد درصد در احساسات و افکار معتادانی که در حال بهبود استند تاثیر مثبت داشته باشد».
از سوی دیگر، شماری از معتادان مواد مخدر در ولایت هرات افغانستان گفته اند، موسیقی درمانی باعث شده‌است که مقاومت آنان برای عدم استفاده از مواد مخدر بیشتر شود.

جمعه‌خان یکی از این معتادان در هرات گفت: «موسیقی برای ما جایگزین مواد مخدر شده‌است. موسیقی ما را شاد و خرم نگه می‌دارد و به مواد مخدر فکر نمی‌کنیم».

حسن یکی دیگر از معتادان مواد مخدر در هرات اظهار کرد: «وقتی که ناراحت و در فکر مواد مخدر استیم موسیقی ما را خوش می‌سازد و هیچ به مواد مخدر فکر نمی‌کنیم. به‌جای مواد مخدر به موسیقی معتاد شده‌ایم».

همچنان شماری از آوازخوانان و نوازنده‌گان مراکز تداوی معتادان در ولایت هرات نیز پیش از این معتاد بوده‌اند؛ اما توانسته اند با موسیقی درمان شوند و چهار سال می‌شود که به مواد مخدر لب نزده‌اند.

احمد ضیا یکی از این آوازخوانان گفت: «روز دو ساعت این‌جا می‌آییم و برای بچه‌ها موسیقی می‌نوازیم و این‌ها شاد می‌شوند و خوش دارند که شاد شوند».

بررسی‌های این مراکز تداوی معتادان هرات نشان می‌دهند که درمان معتادان با موسیقی سبب شده‌است تا این معتادان پس از درمان دوباره به مواد مخدر روی نیاورند.
شایان ذکر است که ولایت هرات در غرب افغانستان یکی از ولایت‌های این کشور است بیشترین معتادان مواد مخدر را دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم