معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان: گفت‌وگوهای دوحه در حالت نسبی بن‌بست قرار گرفته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری افغانستان امروز جمعه 12 فوریه در مراسمی گفت که گفت‌وگوهای دوحه در حالت نسبی بن‌بست قرار گرفته است.

معاون دوم رئیس‌جمهوری افغانستان گفت، هیأت گفت‌وگو ‌کننده گروه طالبان سرگرم سفرهای سیاسی‌ است و حتی پیش‌شرط‌های جدیدی را برای ادامۀ گفت‌وگوها گذاشته است.

او گفت، حکومت افغانستان با رهایی زندانیان طالبان گام‌های شجاعانه را برای نشان دادن «حسن نیت» در صلح انجام داد و اکنون نیز هیات مذاکره کننده حکومت افغانستان در دوحه برای پیشرفت گفتگوهای صلح همچنان حضور دارند.

وی گفت با تمام اقدامات حکومت افغانستان اما گروه طالبان هر روز به اعمال «تروریستی» و کشتار مردم افغانستان دست می‌زنند و نمایندگان شان در قطر نیز میز مذاکرات صلح را برای سفرهای منطقه ای و برنامه‌های انحرافی دیگر ترک کرده اند.

دانش تصریح کرد که زندانیان طالبان در برابر تعهد به کاهش خشونت و پیشرفت در گفتگوهای صلح رها شدند ولی طالبان به این تعهدات عمل نکرده و هر روز خواسته‌های نوی را بعنوان پیش شرط در گفتگوهای صلح مطرح می‌کنند که با خواست و اراده مردم و قانون اساسی افغانستان در تضاد مطلق قرار دارند.

وی افزود، هرنوع تفرقه و نفاق افکنی سرنوشت کشور و آینده مردم را با آسیب های جدی مواجه می‌سازد که باید از آن اجتناب شود.

از سوی دیگر به نظر می‌رسد خروج نیروهای خارجی از افغانستان که یکی از شرط‌های طالبان بود نیز صورت نمیگیرد، جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا پنجشنبه 11 فوریه در تماس تلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان گفت، بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان براساس شرایط انجام می‌شود.

این در حالی است که گروه طالبان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تا ماه می 2021 تأکید کرده و گفته اند که عملی‌سازی توافق‌نامه‌ دوحه به نفع آمریکا و این گروه است.

طالبان همچنان هشدار داده ‌اند در صورتی که نیروهای خارجی در زمان تعیین‌ شده از افغانستان خارج نشوند، حملات بر این نیروها را از سر خواهند گرفت.

گفتنی است، جو بایدن رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در اولین دیدارش از وزارت دفاع این کشور اعلام کرد، می‌تواند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در ماه مه سال جاری میلادی را کنار بگذارد.

روزنامه واشنگتن تایمز نوشت، جو بایدن به دیپلماسی به عنوان ابزار نخست دولت‌داری آمریکا تاکید کرده و گفته است، برای پایان دادن مسئولانه به جنگ‌های که در جهان به درازا کشیده شده است کار خواهد کرد.

از سوی دیگر، لیندزی گراهام سناتور جمهوری‌خواه آمریکایی اخیراً در مصاحبه با شبکه خبری CBS گفت، نیروهای کشورش در افغانستان باید با یک رویکرد مبتنی بر شرایط نگهداری شود چون طالبان فریب می‌دهند.

گراهام اضافه کرد: «من فکر می‌‌کنم ما قرار نیست که در ماه مه افغانستان را ترک کنیم. ما هنگامی ترک خواهیم کرد که شرایط بهتر شود. طالبان فریب می‌دهند، آنها شرایط را رعایت نکرده‌‌اند. بنابر این، من کاری را که وزیر خارجه بلینکن و ادارۀ بایدن انجام می‌‌دهند، موافقم».

بیشترین بازدید موضوعات مهم