مرتضوی:یکی از کشورهای منطقه به شرطی از جمهوریت حمایت می‌کند که افغانستان بند آب نسازد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شاه حسین مرتضوی مشاور رییس جمهوری افغانستان سه‌شنبه 9 فوریه گفت، برخی کشورها به شرطی از جمهوریت در افغانستان حمایت می‌کنند که این کشور بند آب نسازد و آب‌های خود را مدیریت نکند.

مرتضوی بدون اینکه از کشوری خاصی نام ببرد در صفحه فیسبوکش نوشت: «یکی از کشورهای منطقه به این شرط از جمهوریت حمایت خواهد کرد که افغانستان آب‌های خود را مدیریت نکند. بند آب نسازد. اگر بند آب ساخته است افتتاح نکند. به همین دلیل بازار حکومت موقت گرم می باشد!!»

Advertisement

گفتنی است که ایران همواره متهم است به حمایت مالی و تسلیحاتی جنگجویان گروه طالبان برای حمله به نیروهای آمریکایی در افغانستان و حمله بر بندهای آب در این کشور، مشاور رییس جمهوری افغانستان از ایران نامی نبرده اما گفته است، یکی از کشورهای منطقه به این شرط از جمهوریت (در افغانستان) حمایت خواهد کرد که افغانستان آب‌های خود را مدیریت نکند.

برغم اعتراض ایران، افغانستان آب‌گیری سد کمال‌خان را آغاز کرد

برغم اعتراض‌های مکرر مقام‌های تهران به کابل در رابطه با راه‌اندازی پروژه بند (سد) کمال‌خان، مقام‌های افغانستان چهارشنبه 3 فوریه 2021 از آغاز آب‌گیری بند(سد) کمال‌خان در ولایت نیمروز در همسایگی ایران خبر دادند.

اداره ملی تنظیم امور آب افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشت، بند کمال‌خان یکی از بزرگترین پروژه‌های ملی است که کارش تکمیل شده و روند ذخیره سازی آب آن آغاز شده است.

اشرف غنی به ایران: زمان زورگویی به پایان رسیده است

بند (سد) کمال‌خان یکی از مهم‌ترین پروژه‌های اقتصادی افغانستان است که در ولسوالی «چاربرجک» به فاصله 95 کیلومتری جنوب شهر زرنج مرکز ولایت نیمروز در غرب افغانستان و هم‌مرز با ایران موقعیت دارد. این بند به هدف کنترل آب‌های شیرین و آب‌های موسمی (سیلاب) در افغانستان ساخته شده است.

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان به تاریخ 20 آوریل 2017 بخش سوم کار ساخت این بند را افتتاح کرد و گفته بود، ساخت این بند به هدف کنترل و مدیریت آب صورت می‌گیرد تا دیگر آب‌های این کشور به هدر نرود.

غنی افزود: «مدیریت آب‌ها موجب همکاری است نه موجب نزاع که در چارچوب معاهدات و قوانین تنظیم می‌گردد».

رئیس‌جمهوری افغانستان خطاب به ایران گفت: «زمان زورگویی و بی‌اعتمادی به پایان رسیده و این سد ساخته خواهد شد». بند کمال‌خان بالای دریای هلمند ساخته شده است.

شایان ذکر است که محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سال 2019 هشدار داده بود که تهران برای گرفتن آب از کابل از تمام ابزارها استفاده خواهد کرد؛ اما محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان گفته بود، کابل متعهد به اجرای این قرارداد می‌باشد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم