.
.
.

اعتراضات صرافان در افغانستان؛ صرافان در سراسر افغانستان اعتصاب کاری کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای سراسری صرافان افغانستان شنبه 6 فوریه 2021 به تصمیم بانک مرکزی این کشور مبنی به تبدیل صرافی‌ها به «شرکت‌های خدمات پولی» اعتراض کردند و دست به اعتصاب کاری زدند.

این شورا با نشر اعلامیه‌ای نوشت، سرای شهزاده کابل(مرکز صرافی‌ها) و تمام بازارهای صرافی و خدمات پولی در سراسری افغانستان سر از امروز تا حل شدن مشکل با بانک مرکزی این کشور بسته خواهند بود.

در این اعلامیه ذکر شده، به بانک مرکزی افغانستان پیشنهاد شده که باید اخذ جواز شرکت خدمات پولی اختیاری باشد.

براساس این اعلامیه: «بانک مرکزی باید جوازهای انفرادی صرافی و خدمات پولی را کمافی‌السابق توزیع، تمدید و فعالیت آن را طبق مقرره صرافان قانونی سازد».

در همین حال، بانک مرکزی افغانستان با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «شرکت سازی فعالیت‌های صرافان و عرضه‌کننده گان خدمات پولی را براساس تعهدات‌اش با شرکای بین‌المللی و بمنظور مبارزه با پولشویی و تمویل تروریزم روی دست گرفته است».

در این اعلامیه ذکر شده: «تغییر ساختار حقوقی صرافی‌ها و عرضه‌کننده گان خدمات پولی انفرادی به شرکتی پروسه اسان و عین پروسه برای اکثر صرافی‌ها و خدمات پولی می‌باشد. د افغانستان بانک(بانک مرکزی) به جواز‌های شرکتی یک سلسله سهولت‌های زیادی فراهم کرده» است.

بانک مرکزی افغانستان از تمام صرافان و خدمات پولی این کشور خواسته که از این روند ملی حمایت کنند «جوازهای شرکتی اخذ نمایند و از مزایای آن مستفید شوند».

شایان ذکر است که بیشتر خدمات پولی از جمله حواله پول، خرید و فروش ارز در افغانستان در صرافی‌ها صورت می‌گیرد که این روند حتی به ولسوالی‌های این کشور نیز گسترش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم