استقبال افغانستان از تصمیم شهرداری پاریس برای نصب لوح یادبود احمدشاه مسعود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان به تازگی با نشر اعلامیه‌ای از تصمیم شورای شهرداری پاریس پایتخت فرانسه برای نصب لوح(پلاک) یادبود احمدشاه مسعود «قهرمان ملی افغانستان» در ناحیه هشتم این شهر استقبال کرد.

در این اعلامیه آمده است: «اقدام شورای شهر پاریس برای نصب لوح یادبود از شهید احمد شاه مسعود در ناحیه هشتم آن شهر، که با رای همه اعضای آن شورا اتخاذ شده است، نمایان‌گر عمق مناسبات دوستانه میان افغانستان و فرانسه است».

Advertisement

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «وزارت امور خارجه افغانستان به این باور است که بزرگداشت از شخصیت‌های ملی همچون قهرمان ملی افغانستان از سوی کشورهای دوست، نه‌تنها پیوندهای دوستانه میان ملت‌ها را تعمیق می‌بخشد، بلکه سبب گسترش اتفاق و همبستگی میان ملل جهان در راستای مبارزه مشترک‌ علیه تروریزم، تأمین صلح و ثبات و پاسداری از ارزش‌های مدرن و جهان‌شمول بشری، می‌شود».

فرانسه؛ شهرداری پاریس لوح یادبود «احمدشاه مسعود» را نصب می‌کند

شهرداری پاریس فرانسه هفته گذشته اعلام کرد، شورای این شهرداری با اکثریت آراء فیصله نموده تا لوح(پلاک) یادبود احمدشاه مسعود «قهرمان ملی افغانستان» را در ناحیه هشتم این شهر نصب کند.

معاون شهرداری پاریس در توییتی نوشت: «20 سال پس از ترور او(احمدشاه مسعود)، پاریس نخستین شهر در جهان است که افتخار دارد از این مبارزِ صلح که برای آزادی افغانستان علیه جهالت و بنیادگرایی رزمید، ارج‌گزاری می‌کند».

در همین حال، عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان در این مورد در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «با در نظر داشت اینکه روابط تاریخی، دوستی و ارزش‌های مشترک فرانسه و افغانستان را با یک‌دیگر پیوند می‌دهند، ارج گذاری از اندیشه‌ها و کارنامه‌های قهرمان ملی بیانگر این دوستی و ارزش‌های مشترک است و بر تحکیم روابط میان دو کشور می‌افزاید».

عبدالله اضافه کرد: «از این اقدام نیک و به جای شورای شهرداری پاریس استقبال و ابراز تشکر می‌کنیم. ارج‌‌گذاری از جنبه‌های صلح‌جویانه‌ی زندگی قهرمان ملی در حالی‌که تلاش‌ها برای تامین صلح در کشور جریان دارد، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است».

شایان ذکر است که احمدشاه مسعود یکی از فرماندهان جهادی افغانستان بود که در زمان حاکمیت مجاهدین به عنوان وزیر دفاع ملی این کشور ایفای وظیفه کرد.

احمدشاه مسعود در جنگ‌های شوروی سابق و جنگ‌های داخلی افغانستان نقش مهم داشت. او به تاریخ 9 سپتامبر 2001 میلادی در ولسوالی خواجه بهاءالدین ولایت تخار در شمال افغانستان توسط دو مهاجم انتحاری که خود را خبرنگار معرفی کرده بودند کشته شد.

پس از آن دولت افغانستان لقب «قهرمان ملی» را به احمدشاه مسعود داد. همچنان اسم شماری از خیابان شهرهای کابل و هرات نیز به نام او نام‌گذاری شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم