فوری

پخش زنده

اتحادیه جهانی علمای اسلام کشتار هدفمند در افغانستان را شدیداً محکوم کرد

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

وزارت امور خارجه افغانستان شنبه 6 فوریه 2021 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، اتحادیه جهانی علمای اسلام کشتار هدفمند علما، مدافعین‌ حقوق ‌بشر و مفکرین را در این کشور شدیداً محکوم کرد.

این وزارت گفته است، اتحادیه جهانی علمای اسلام با نشر اعلامیه‌ای «از همۀ متفکرین، دانشمندان و عالمان دینی کشورهای جهان اسلامی تقاضا کرده است تا در روشنایی احکام کتاب خداوند متعال و سنت نبوی و با در نظرداشت اصول و اساسات شریعت اسلامی تداوم جنگ و خونریزی را نکوهش نموده و در راستای برقراری آتش‌بس، توقف خشونت‌ها و پایان جنگ در افغانستان، تلاش نمایند».

این اتحادیه تاکید کرده است: «حمله بر غیر نظامیان و ریختن خون انسان‌های بی‌گناه مخالف آموزه‌های تمام ادیان آسمانی و قوانین جهانی می‌باشد».

در همین حال، وزارت امور خارجه افغانستان از اعلامیه‌ای اتحادیه جهانی علمای اسلام استقبال کرده و از جامعه بین‌الملل خواسته است که خشونت و کشتار مردم بی‌گناه را در این کشور محکوم کنند و حمایت‌اش را در راستای قطع خونریزی و تأمین صلح ادامه دهند.

شایان ذکر است که علما و مفتی‌های کشور بنگلادیش نیز به تاریخ 26 اکتبر 2020 جنگ جاری افغانستان را حرام خواندند.

همچنان، شیخ احمد الریسونی رئیس اتحادیه جهانی علمای اسلام در ماه اکتبر 2020 در گفت‌وگو با شبکه طلوع نیوز گفته بود، جنگ کنونی در افغانستان جواز شرعی ندارد.

الریسونی اضافه کرد، جنگ کنونی افغانستان حرام است حتی اگر به قتل یک نفر منجر شود مخالف اسلام و شریعت می‌باشد چون اکنون هردو طرف جنگ این کشور مسلمان و افغان‌ هستند.

او تاکید کرد: «عملیات جنگی علیه مسلمانان در مورد افغانستان در شرایط کنونی توجیهی ندارد؛ نه انتحاری و نه استشهادی و نه هم از طریق جنگ رو‌به‌رو، و این‌ها از جمله‌ کارهای حرام استند».

الریسونی اظهار کرد، جنگ باید متوقف شود و مذاکرات برای ساختن یک افغانستان جدید، مترقی، صلح‌آمیز و اسلامی پیش برود.
این گفته‌ها در شرایطی بیان شده که در این روزها میزان ناامنی، انفجار و کشتار هدفمند در افغانستان افزایش یافته است که در نتیجه وقوع سه حمله انفجاری امروز شنبه در شهر کابل سه نفر کشته شدند و شش نفر دیگر زخم برداشتند.

تبلیغات

برگزیده های کاربران