سالانه نزدیک به 16 هزار تن بر اثر سرطان در افغانستان جان خود را از دست می‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت صحت عامه افغانستان به تازگی اعلام کرد که طی یک سال گذشته، 23 هزار تن به بیماری‎‌های سرطانی در این کشور مبتلا شده‌اند و 16 هزار تن از اثر مبتلا شدن به بیماری‌های سرطانی جان باخته اند.

پزشکان در شفاخانه «جمهوریت» یگانه مرکز تشخیص و درمان بیماران سرطانی در این کشور به شبکه «طلوع نیوز» گفته اند، روزانه صد تن برای تشخیص و درمان تنها به این شفاخانه مراجعه می‌کنند.

خالد پزشک در بخش شناسایی و درمان بیماری‌های سرطانی به «طلوع نیوز» گفت: «تعداد ارقام بی حد زیاد است و همان نیازمندی‌های روزانه مریض‌های را ما متأسفانه برآوده کرده نمی‌توانیم. مریضان حدود یک ماه چهل روز بیست و پنج روز منتظر می‌مانند تا نوبت شان برسد که بستری شوند.»

بشیرنورمل معین پالیسی وزارت صحت عامه افغانستان نیز گفته است: «سی ونه هزار واقعه را در کشور خود ما در کشوری که یک نفوس سی میلیونی داریم سی و نه هزا رواقعه که کشف توانسته ایم و ظرفیت تشخیص را هم ما میدانیم که نظر به تشخیص چقدر کشف کرده باشیم.»

وزارت صحت عامه افغانستان علت‌های گونا‌گونی را چون «محیط الوده ،مواد غذایی نا سالم استفاده از مواد مخدر، جنگ انتحار و انفجار» را از علت‌های برجسته بیماری‌های سرطانی می‌داند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم