فروش زعفران افغانستان در سال جاری خورشیدی 26 میلیون دالر عاید داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت زراعت(کشاورزی) افغانستان یک‌شنبه 31 ژانویه اعلام کرد، فروش و تولید زعفران این کشور در سال جاری خورشیدی 26 میلیون دالر آمریکایی عاید داشته است.

براساس اعلامیه‌ای این وزارت، انورالحق احدی وزیر زراعت افغانستان گفته است: «در اکثر ولایات کشور شرایط اقلیمی برای رشد زعفران مساعد است. در سال 1399 تولیدات زعفران افغانستان به 21 متریک‌تُن رسیده است که از این مقدار 26 میلیون دالر امریکایی عواید به‌دست آمده است».

احدی اضافه کرد، وزارت زراعت افغانستان در بخش‌های بسته‌بندی زعفران نیز دست‌آوردهای خوبی داشته و یک آزمایشگاه و انستیتوت مجهز زعفران در شهر هرات در غرب این کشور ساخته است.

در همین حال، زمان هاشمی رییس اتاق‌های تجارت افغانستان گفت، در سال جاری خورشیدی 36 تُن زعفران به کشورهای پادشاهی عربی سعودی، امارات متحده عربی، هند، آمریکا، کانادا و چین صادر شده است.

هاشمی از قاچاق زعفران افغانستان ابراز نگرانی کرده و اضافه کرد: «زعفران افغانستان قاچاق می‌شود به‌نام کشورهای دیگر به بازارهای جهانی به فروش می‌رسد».

از سوی دیگر، نمایشگاه زعفران روز شنبه 30 ژانویه 2021 به هدف پیدا کردن بازارهای داخلی و خارجی در «هتل انترکانتننتال» در شهر کابل برگزار شد و برای سه روز ادامه دارد.

شایان ذکر است که زعفران افغانستان هنوزهم یکی از با کیفیت‌ترین و مرغوب‌ترین زعفران‌های جهان است که مرکز تولید زعفران این کشور در ولایت هرات در همسایگی ایران می‌باشد که امسال حاصلات آن نیز افزایش یافته است.
محمد اشرف غنی رییس جمهوری افغانستان در سال 2018 واردات زعفران و پیاز آن را به این کشور ممنوع اعلام کرد و هدف آن را «حفظ جایگاه جهانی، پایداری کیفیت، ارزش‌افزایی و گسترش تولید زعفران افغانستان» عنوان نمود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم