حکومت افغانستان برای بررسی حادثه بهسود هیأت فرستاد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان یک‌شنبه 31 ژانویه با نشر اعلامیه‌ای نوشت برای بررسی حادثه ولسوالی بهسود ولایت میدان وردک این کشور هیأت به ریاست عبادالله عباد معاون این دفتر فرستاده شد.

در این اعلامیه آمده، در نتیجه درگیری میان نیروهای امنیتی و خیزش مردمی در منطقه «حصه اول بهسود» ولایت میدان وردک افغانستان شماری از شهروندان افغان کشته و زخمی شدند.

Advertisement

براساس این اعلامیه، این هیأت موظف است تا رویداد پیش آمده را به صورت دقیق و همه جانبه بررسی کند تا اقدامات لازم قانونی انجام شود.

شایان ذکر است که شماری از باشندگان حصه اول بهسود ولایت میدان وردک در جنوب افغانستان جمعه 29 ژانویه 2021 در برابر حضور گسترده نیروهای امنیتی به شمول الله‌داد فدایی فرمانده پولیس این ولایت تجمع اعتراضی برپا کردند، اما این اعتراض به خشونت کشیده شد.

فرمانده پولیس ولایت میدان وردک از چند روز به این سو با شمار قابل توجهی از نیروهای امنیتی در ولسوالی‌های بهسود حضور دارد و هدف آن نیز معرفی فرماندهان جدید پولیس این ولسوالی‌ها و تحکیمات پاسگاه‌های نیروهای پولیس خوانده شده است.

روزنامه «هشت صبح» نوشت، شماری از اعضای مجلس نماینده‌گان افغانستان و مردم این کشور می‌گویند، تجمع اعتراضی باشنده‌گان ولسوالی حصه‌اول بهسود میدان‌وردک از سوی پولیس هدف تیراندازی قرار گرفته است، اما وزارت امور داخله این کشور اعلام کرد که «آشوب زیر نام تظاهرات» از سوی «افراد مسلح غیرمسوول» مربوط به عبدالغنی علی‌پور فرمانده محلی به خشونت کشیده است.

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان گفته است، «افراد مسلح غیرمسوول» علی‌پور بر مردم و پولیس آتش‌گشوده‌اند. اما این اظهارات آرین باشنده‌گان محل را خشم‌گین کرده است.

این روزنامه در ادامه نوشت: «وزارت امور داخله افغانستان تیراندازی هوایی پولیس را تأیید کرده است. در این تیراندازی بیش از 10 نفر کشته و حدود 20 نفر دیگر زخمی شده‌اند که کودکان و کهن‌سالان شامل آن هستند. شماری از باشنده‌گان محل که بیش از 100 نفر هستند در نزد پولیس به سر می‌برند. مردم می‌گویند که نیروهای امنیتی این افراد را گروگان گرفته‌اند».

واکنش‌ها

حامد کرزی رئیس جمهوری سابق افغانستان، میررحمان رحمانی رئیس مچلس نمایندگان، کریم خلیلی رهبر حزب وحدت اسلامی افغانستان و شماری دیگر از اعضای شورای ملی و فعالان مدنی این کشور خواهان توقف فوری این خشونت شده و تاکید کرده اند، حکومت باید این موضوع را به گونه مسالمت آمیز حل کند.

در همین حال، برخی از مردم افغانستان می‌گویند، حضور این حجم از نیروها در ولسوالی‌های امن بهسود «مرموز» و هدف آن بازداشت علی‌پور مشهور به فرمانده «شمشیر» است.

عبدالغنی علی‌پور شماری از افراد نظامی را تحت نام «جهبه مقاومت» در بهسود ولایت میدان وردک در جنوب افغانستان سازمان‌دهی کرده است و هدف آن را نیز تأمین امنیت منطقه و مقابله با گروه‌های طالبان و داعش می‌خواند.

اما از نظر دولت او افراد مسلح غیرمسوول را رهبری می‌کند. علی‌پور دو سال پیش از سوی امنیت ملی در کابل بازداشت شده بود و پس ازاعتراضات رها شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم