تاکید نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان به توقف خشونت در این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود که در این روزها میزان خشونت در افغانستان افزایش یافته است، اما رولا کوبیا نماینده ویژه اتحادیه اروپا در افغانستان تاکید کرد، خشونت در این کشور باید متوقف شود.

کوبیا به تازگی در توییتی نوشت: «اگر برخی از طرف‌ها واژه آتش‌بس را نمی‌پسندند، آن را متارکه، کاهش خصومت‌ها، مهلت قانونی یا دوره سکوت بنامند. شما با اداره جدید ایالات متحده یک فرصت دارید که نشان دهید که واقعا صلح می‌خواهید».

این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که در این روزها میزان ناامنی، خشونت و انفجار در افغانستان افزایش یافته است و هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان با طالبان نیز اعلام کرده که هیأت طالبان هنوز در دور دوم مذاکرات صلح حاضر نشده است.

اما عباس ستانکزی معاون سیاسی طالبان جمعه 29 ژانویه 2021 در نشست خبری در مسکو پایتخت روسیه گفت: «امروز اگر اشرف غنی(رئیس جمهوری افغانستان) از جنگ دست بردارد و بگوید که من استعفا می‌دهم و حکومت جدید را به‌خاطر صلح قربانی بدهد ما حاضر هستیم که در حکومت جدید کار کنیم. به همین خاطر مذاکره می‌کنیم».

در همین حال، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان شامگاه جمعه 29 ژانویه 2021 در این مورد واکنش نشان داد و اعلام کرد، او مانع صلح نیست بلکه قهرمان صلح است.

غنی اضافه کرد: «من می‌خواهم شهروندان افغانستان قدرتمند شوند... من صلاحیت منحل کردن جمهوریت را از کجا بدست می‌آورم؟ من سوگند خورده‌ام که از قانون اساسی حراست کنم».

رئیس جمهوری افغانستان در مورد ایجاد حکومت موقت در افغانستان گفت: «ما در گذشته حکومت موقت داشتیم که سرانجامش خون‌ریزی بود».

از سوی دیگر، حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان شنبه 30 ژانویه 2021 در توییتی نوشت، دولت موقت به معنای یک فرصت دایمی برای مداخله خارجی است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید