.
.
.

کشف 300 سکه تاریخی از دوره‌های مختلف در هرات افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقام‌های اداره اطلاعات و فرهنگ هرات جمعه 29 ژانویه از کشف مجموعه‌ای از سکه‌های تاریخی متعلق به دوره‌های مختلف خبر دادند.

مقام‌ها در اداره اطلاعات و فرهنگ هرات گفته اند، این مجموعه که شامل 310 سکه می‌شود از نزد یک باشنده بدست آمده که بعد از کندن‌کاری زمین شخصی‌اش پیدا کرده بود. هنوز ارزش این مجموعه مشخص نیست، اما بخش بزرگی از این سکه‌ها مربوط به دوره‌های قاجاری می‌باشد و قسمت کم‌تر آن هم متعلق دوره‌های عبدالرحمان خان و حبیب‌الله خان (پادشاهان سابق افغانستان) است.

احمدجاوید ضرغام، آمر فرهنگ و هنر اداره اطلاعات و فرهنگ هرات، به روزنامه «هشت صبح» گفته است، این سکه‌ها از منطقه «دولت‌خانه» در ناحیه اول شهرداری که جز ساحات باستانی این ولایت است به دست نیروهای امنیتی افغان افتاده است.

به گفته وی، زمانی که یکی از باشند‌گان یک خانه‌ قدیمی را برای ساخت مجدد تخریب می‌کرد این مجموعه را پیدا کرده است.

براساس اطلاعات، صاحب‌خانه پس از پیدا کردن این سکه‌ها قصد داشت که این مجموعه تاریخی را با سکه‌های جعلی که از بازار هرات خریداری کرده بود جا‌به‌جا کند که به دست نیروهای امنیتی افتاد.

هرات یکی از تاریخی‌ترین شهرهای افغانستان است که در غرب این کشور قرار دارد، این شهر بناهای تاریخی و ارزشمندی زیادی در دل خود دارد و در واقع سندی ارزشمند از دوره تیموری است.

مردم افغانستان هرات را با نام هرات باستان می‌شناسند. این شهر جایگاه مهمی در تاریخ دارد و وجود آثار تاریخی و بنا‌های متعدد در آن این ادعا را ثابت می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم