.
.
.

افزایش سه برابری ترورهای هدفمند در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان به گزارش جدیدش اعلام کرد که طی سال 2020 ترور و و قتل‌های هدفمند در حدود سه ‌برابر افزایش یافته است.

براساس این گزارش، طی 2020 دو هزار و 985 تن از افراد ملکی کشته شده و پنج‌هزار و 542 تن دیگر زخمی شده‌اند که نشان دهنده افزایش آمار تلفات غیرنظامیان به تناسب سال 2019، تا 21 درصد کاهش یافته است.

اخیرا ترور دادستان‌ها، کارمندان امنیتی و کارمندان نهادهای عدلی و قضایی افغانستان در کنار ترور خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای در این کشور به‌گونه‌‌ای بی‌پیشینه‌ای افزایش یافته است.

اخیرا در دو حمله جداگانه، دو نیروی امنیتی و دو قاضی زن در شهر کابل ترور شدند.

پس از ترور دو قاضی زن، امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان 18 ژانویه در صفحهٔ فیسبوکش نوشت، دلیل اصلی افزایش واقعات ترور در شهرهای بزرگ این کشور این است که زندانیان گروه طالبان فکر می‌کنند بخشیده می‌شوند. صالح نوشت: «یکی از راه حل‌های اساسی این معضله، اعدام شماری از دستگیر شدگان است. این دستگیر شدگان باید اعدام شوند تا درس عبرت برای متباقی گردد.»

قبل از آن نیز فرشته کوهستانی فعال مدنی افغانستان با برادرش 24 دسامبر 2020 در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در ولایت کاپیسا این کشور کشته شدند. او به تاریخ 13 دسامبر 2020 در صفحه فیسبوک‌اش مطلبی را نشر کرده و از تهدیدات جدی علیه خودش خبر داده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم