رئیس مجلس افغانستان به غنی: به جای برکناری وزیران به فرهنگ سرپرستی پایان دهید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

میر رحمان رحمانی رییس مجلس نمایند‌گان افغانستان دوشنبه 25 ژانویه در واکنش به برکناری وزیر مالیه این کشور از سوی محمد اشرف غنی گفت، به جای برکناری وزیرانی که از مجلس رای اعتماد گرفته‌اند، به فرهنگ سرپرستی وزارت‌خانه‌ها خاتمه بدهد.

رحمانی گفت: «رییس جمهور بدون دلیل موجه وزیر مالیه را که از طرف نمایند‌گان موفق به کسب رای اعتماد شده بود، برکنار و تصمیم مجلس نمایند‌گان را نادیده گرفته است. اما وزیران مالیه قبلی که متهم به فساد گسترده بودند، بدون تعقیب قضایی از کشور خارج شدند.»

قابل ذکر است که در حال حاضر، وزارت‌های امور زنان، احیا و انکشاف دهات، معارف و اطلاعات و فرهنگ افغانستان و نیز بانک مرکزی ایم کشور از سوی سرپرستان مدیریت می‌شود.

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان شنبه 23 ژانویه از برکناری وزیر مالیه این کشور از سوی رئیس جمهوری خبر داد. اداره امور ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد، محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور با صدور دو فرمان جداگانه، عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه را برکنار و محمد خالد پاینده را به عنوان سرپرست جدید این وزارت تعیین کرد.

دلیل برکناری وزیر مالیه افغانستان «تعلل در جمع‌آوری عواید، عدم همکاری با هیأت مشترک بررسی مقرری‌های غیرقانونی در وزارت مالیه و مانع شدن از این بررسی‌ها، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزش‌های حکومت‌داری خوب و رعایت نکردن ماده 77 قانون اساسی کشور در وظایف محوله و سرپیچی از احکام و هدایات مقام ریاست جمهوری» ذکر شده است.

همچنان چندی قبل نیز رئیس جمهوری افغانستان، احمدجواد عثمانی وزیر صحت عامه این کشور را برکنار کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم