افغانستان؛ ارغندیوال اتهام‌های وارد شده از سوی حکومت بر خودش را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر سابق مالیه افغانستان که از سوی رئیس جمهوری این کشور برکنار شد، روز دوشنبه 25 ژانویه در یک نشست خبری اتهام‌های وارد شده به خودش را رد کرد.

عبدالهادی ارغندیوال در این نشست خبری گفت: «حلقاتی خاصی که در ارگ وجود دارد، وقتی منافع‌شان در خطر باشد و وقتی ارغندیوال در وزارت مالیه باشد، وقتی که نگذارد که از چینل‌هایی را که می‌خواهند از او مسیر برای خود زراندوزی و پول‌اندوزی بکنند، آن‌ها بند شده باشد. تحمل این موضوع برای‌شان گران می‌آیند و از همان آخرین فرصت ممکن باید استفاده ببرند و این منفعت‌های خود را تأمین کنند. به همین خاطر است که ناراحت می‌شوند و منظم گزارش‌های غلط می‌دهند.»

ارغندیوال دلایل ارائه شده برای برکناری‌اش را «ناموجه» خوانده و گفت، به دلیل «خیانت و فساد» برکنار نشده است، بلکه به خاطر دفاع از منافع ملی و منافع شهروندان مظلوم کشور برکنار شده است.

وزیر پیشین مالیه افغانستان گفت، حلقات خاصی در ارگ ریاست جمهوری به دنبال منافع خودشان هستند و اگر روزی این منافع قطع شوند، یکی از این‌ها در افغانستان حضور نخواهند داشت.

او گفت که در جریان سال‌های متمادی هیچ گاهی به وزارت مالیه هیأت بررسی‌کننده فرستاده نشده است، در حالی که اتهام‌های جدی علیه مسوولان آن وقت وزارت مالیه در رسانه‌ها مطرح بود.

به گفته او، حضور او در کمیسیون تدارکات ملی نیز یکی از معضلات بوده و این مورد نیز یکی از دلایلی بود که او باید برکنار می‌شد. ارغندیوال گفت که اعتراض او در یکی از جلسات این کمیسیون درباره قرارداد 18 نوع گوشت برای اداره امور سبب عدم تأیید این قرارداد شد.

اداره امور ریاست جمهوری افغانستان شنبه 23 ژانویه از برکناری وزیر مالیه این کشور از سوی رئیس جمهوری خبر داد.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری این کشور با صدور دو فرمان جداگانه، عبدالهادی ارغندیوال، وزیر مالیه را برکنار و محمد خالد پاینده را به عنوان سرپرست جدید این وزارت تعیین کرد.

دلیل برکناری وزیر مالیه افغانستان «تعلل در جمع‌آوری عواید، عدم همکاری با هیأت مشترک بررسی مقرری‌های غیرقانونی در وزارت مالیه و مانع شدن از این بررسی‌ها، ضعف مدیریتی، عدم تعهد به ارزش‌های حکومت‌داری خوب و رعایت نکردن ماده 77 قانون اساسی کشور در وظایف محوله و سرپیچی از احکام و هدایات مقام ریاست جمهوری» ذکر شد، اما این اتهام‌ها را رد کرده است.

قابل یاد آوری است که چندی قبل نیز رئیس جمهوری افغانستان، احمدجواد عثمانی وزیر صحت عامه این کشور را برکنار کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید