نگرانی «تیفا» از تصمیم برگزاری چهار انتخابات در سال 1400 در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات این کشور برای برگزاری انتخابات شوراهای ولایتی، شورای ولسوالی‌ها، شهرداری‌های شهرهای بزرگ و انتخابات مجلس نمایند‌گان در غزنی در سال 1400 خورشیدی را «تکان‌دهنده و نگران‌کننده» خواند.

صغرا سعادت، سخنگوی تیفا روز دوشنبه 18 ژانویه گفت که شرایط برای برگزاری چهار انتخابات در سال آینده مساعد نیست، زیرا افغانستان در وضعیت دشوار از نظر امنیت قرار دارد و حتی شهروندان در پایتخت و مراکز شهرها از امنیت نسبی برخودار نیستند.

او گفت، بودجه انتخابات نیز تاکنون وجود ندارد و مشخص نشده که از کدام منابع تأمین خواهد شد.

سعادت افزود که با درنظرداشت این‌که آخرین انتخابات افغانستان «پر از تقلب» و «ناکام» بود، هیچ گونه اصلاحات «ژرف و کلیدی» در نهاد‌ها و نظام انتخاباتی اعمال نشده و فضا برای مبارزات انتخاباتی توسط ساختارهای سیاسی مساعد نیست.

به گفته وی، مشارکت واقعی شهروندان افغانستان در انتخابات ناممکن است.

او در ادامه افزود، زنان که همواره حضورشان در انتخابات با چالش همراه بوده است، شرایط مشارکت واقعی در چهار انتخابات آینده را ندارد.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تازگی برای برگزاری چهار انتخابات در سال 1400 اعلام آماد‌گی کرد.

شماری از اعضای این کمیسیون روز گذشته (17 ژانویه) در دیدار با محمد اشرف غنی طرح خود را برای برگزاری چهار انتخابات پیش‌کش کردند. محمداشرف غنی نیز وعده داده که تسهیلات لازم را برای این چهار انتخابات فراهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید