فوری

پخش زنده

افغانستان و 4 کشور دیگر خواهان پاسخ‌گویی ایران درباره سقوط هواپیمای اوکراینی شدند

منبع: دبی_العربیه.نت فارسی

در نخستین سالگرد سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، افغانستان، کانادا، بریتاینا، اوکراین و سویدن (سوئد) از دولت ایران خواستند تا درباره سقوط این هواپیما پاسخگو باشد.

این پنج کشور خواستار ارایۀ گزارش کامل و همه‌جانبه از سوی ایران در باره سقوط هواپیمای اوکراینی شده‌اند.

وزارت امور خارجۀ افغانستان امروز جمعه 8 ژانویه اعلامیۀ پنج کشور گروه بین‌المللی هماهنگی و پاسخ‌دهی به قربانیان پرواز 752 PS را نشر کرد.

در این اعلامیه افغانستان، کانادا، اوکراین، بریتانیا و سویدن با ابراز همدردی با بازماندگان قربانیان این رویداد، از ایران خواستند تا برای خانواده‌های قربانیان و دولت‌های متأثر از این رویداد شفافیت، پاسخ‌گویی و عدالت را تأمین کند.

در این اعلامیه آمده است: «ما از ایران کماکان می‌خواهیم تا گزارش کامل و همه‌جانبه را پیرامون حوادث و تصامیمی که منجر به این فاجعه شده، به‌شمول اقدامات عینی جهت اطمینان از این‌ که چنین رویدادی هرگز دوباره اتفاق نخواهد افتاد، ارایه کند.»

هواپیمای اوکراینی در تاریخ 8 ژانویه 2020 پس از پرواز از فرودگاه بین‌المللی امام خمینی در جنوب تهران با دو موشک سرنگون شد و 176 سرنشین آن با تابعیت‌های ایرانی، اوکراینی، کانادایی، بریتانیایی، سوئدی، آلمانی و افغان جان باختند. ایران بعد از سه روز انکار و پنهان‌کاری، اعتراف کرد که پدافند سپاه پاسداران به علت «خطای انسانی» این هواپیما را هدف قرار داده و سرنگون کرده است.

در اعتراض به این پنهان‌کاری مقامات ایرانی، اعتراضاتی سراسری شکل گرفت که بلافاصله توسط پلیس و نیروهای امنیتی سرکوب شد. ایران اگرچه با پرداخت غرامت به خانواده‌های قربانیان هواپیمای مسافربری اوکراین موافقت کرده اما هنوز جزئیات آن چندان روشن نیست.

تبلیغات

برگزیده های کاربران