سازمان ملل: مذاکرات بین‌الافغانی برای کمک به پایان جنگ و ایجاد صلح بسیار مهم است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد (یوناما) در کابل سه‌شنبه 5 ژانویه 2021 با نشر اعلامیه‌ای نوشت، مذاکرات بین‌الافغانی صلح میان دولت افغانستان و طالبان برای کمک به پایان جنگ و ایجاد صلح پایدار بسیار مهم است.

دیبرا الینز نماینده خاص دبیرکل سازمان ملل متحد برای افغانستان گفته است: «من از هر دوطرف می‌خواهم که با استفاده از این فرصت زمینه را برای کاهش خشونت ایجاد کنند تا بیشتر کشتار افغان‌ها خاتمه یافته و یک ثبات سیاسی به میان آید که برای همه‌ای اقشار جامعه افغانستان قابل قبول باشد».

Advertisement

الینز اضافه کرد: «توقف جنگ فضای بهتری را برای گفت‌وگو ایجاد می‌کند، برای مردم امید می‌بخشد و برای کمک کننده‌گان بشردوستانه اجازه می‌دهد که مساعدت‌های ضروری زمستانی را در سراسر کشور به افغان‌ها برسانند».

نمایندگی سازمان ملل (یوناما) در کابل گفته در تماس نزدیک با هر دو طرف باقی خواهد ماند و در صورت نیاز به این روند کمک می‌کند.

یوناما از سفر هیأت مذاکره‌کننده دولت افغانستان به قطر استقبال کرده و گفته است که چشم انتظار از سرگیری دور دوم مذاکرات صلح بین‌الافغانی است.

یوناما تاکید کرده که با وجود که مذاکره‌کنندگان با برخی چالش‌های عمده مواجه شدند و کارهای زیادی باقی مانده است، اما دو تیم در دور اول مذاکرات با هم همکاری خوبی داشتند و به شکل تدریجی به پیشرفت واقعی رسیدند.

شایان ذکر است که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد و به تاریخ 12 دسامبر 2020 برای 23 روز متوقف شد.

هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان حدود دو ماه پیش در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم