پیام فعال مدنی افغان قبل از مرگ: کمک کنید در خطر هستم زندگی در کامم تلخ گشته

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

فرشته کوهستانی فعال مدنی افغانستان پنج‌شنبه 24 دسامبر در نتیجه حمله افراد مسلح ناشناس در ولایت کاپیسا این کشور کشته شد. او به تاریخ 13 دسامبر 2020 در صفحه فیسبوک‌اش مطلبی را نشر کرده و از تهدیدات جدی علیه خودش خبر داده بود.

فرشته کوهستانی در این مطلب نوشته بود: «دیر زمان می‌شود روزگار خوشی ندارم، زندگی به کامم تلخ گشته و لحظاتم را با ترس و اضطراب سپری می‌کنم، چندین بار از وزارت داخله، از شخص وزیر صاحب، از رئیس مبارزه با جرایم از رئیس تحقیقات جنایی از رئیس صاحب امنیت ملی خواهش کردم که سخت زیر تهدیدات هستم توجه کنید اما بی اعتنایی نمودند».

کوهستانی ادامه داد: «من جوان ترس و اضطراب نیستم، ترس من از آینده خانواده‌ام از همکارانم است که بعد من بی‌سرنوشت می‌مانند و درین خرابکده چی خواهند کرد؟ از مسوولین عزیز یکبار دیگر خواهش می‌کنم موضوع من را جدی بگیرند، در غیر آن هر عواقب بدی و خونم در گردن همان هایی است که با اینکه می‌دانند چقدر در تهدید و مشکلات امنیتی‌ام اما بی‌توجه‌ی کردند».

فرشته کوهستانی در پایان نوشت: «هیچ چیز فراقانونی نه خواسته‌ام و نمی‌خواهم و هرگز از همین وطن هم جایی نمی‌روم، صرف بحیث یک شهروند که در خطرم ازمن محافظت کنند، حالا که وزارت داخله، امنیت ملی بی‌مهری نمودند، از آقای صالح(معاون اول رئیس جمهوری افغانستان)، و سایر بزرگان کشور خواهشمندم توجه کنند».

پس از کشته شدن فرشته کوهستانی، بیشتر کاربران افغان این مطلب او را در شبکه‌های اجتماعی دست‌به‌دست کردند و از عدم توجه دولت افغانستان در این مورد انتقاد شدید نمودند.

فوزیه کوفی فعال حقوق زن و یکی از اعضای هیأت مذاکره کننده دولت افغانستان با طالبان در توییتی این مطلب فرشته کوهستانی را نشر کرده و نوشت: «مسولین بی‌کفایت ارگان‌های امنیتی! آیا خانوادهای شما در کابل زندگی می‌کند؟ اگر نه، چرا آنچه به دیگران می‌پسندید به خود نمی‌پسندید.در یک شبانه روز چند ساعت برای بهبود امنیت مردم صرف می‌کنید؟ تروریستان کار خود را خوب انجام می‌دهند، شما در برابر انها چی کرده اید؟ این هم نوشته فرشته شهید».

لطف‌الله کاربر افغان نوشت: «صداى فرشته کوهستانی را هم برای همیش خاموش ساختند .در مملكت كه ما زندگى مى‌كنيم براى عدالت خواهى صدا بلند كردن جرم است وقتى در برابر بى‌عدالتى صدا بلند كنى نابودت می‌کنند، افغانستان مبدل شده به يک كشور خونين هر روز بايد شاهد از دست دادن يكى از بهترين‌ها باشيم. روح این بانوی (فرشته کوهستانی) مبارز و جسور شاد و یادش جاودانه باد!».

شایان ذکر است که در این روزها ترورهای هدفمند خبرنگاران، فعالان مدنی و حقوق‌بشر در افغانستان افزایش یافته است. دو روز پیش، یوسف رشید رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادله افغانستان (فیفا) با راننده‌اش در نتیجه تیراندازی افراد مسلح ناشناس در کابل کشته شدند. همچنان طی کمتر از دو ماه گذشته سال جاری میلادی شش خبرنگار در افغانستان جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم