انتقاد کابل از حضور آزادانه رهبران طالبان در اردوگاه‌های «شورشیان» در پاکستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وزارت امور خارجه افغانستان از حضور رهبران طالبان در اردوگاه‌های آموزشی جنگجویان طالبان در خاک پاکستان انتقاد کرده و آن را «سبب تداوم بحران و بی‌ثباتی در منطقه» عنوان کرد.

اخیرا ویدویوهایی از رهبران طالبان در حال بازدید از اردوگاه‌های آموزش جنگجویان این گروه در پاکستان منتشر شد که واکنش تند وزارت خارجه افغانستان را به همراه داشت. این ویدیوها ملا عبدالغنی برادر را نشان می‌دهد که با حضور در شفاخانه‌ای از زخمیان طالبان سر زده و در میان جمعی نیز در مورد مذاکرات صلح وضاحت می‌دهد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت: «حضور علنی و فعالیت‌های عناصر شورشی افغان و رهبران آنان در قلمرو پاکستان حاکمیت ملی افغانستان را آشکارا نقض می‌کند و سبب تدوام بحران و بی‌ثباتی در منطقه شده، تأمین صلح پایدار در افغانستان را با چالش جدی مواجه می‌کند.»

کابل از اسلام‌آباد خواست که نگذارد تا قلمرو پاکستان از جانب شورشیان و عناصری که بر ادامه جنگ و خون‌ریزی تأکید دارند، مورد استفاده قرار گیرد.

روزنامه «اطلاعات روز» افغانستان به نقل از وزارت خارجه این کشور نوشته است، در پی ملاقات‌های رهبران طالبان با مقامات پاکستانی تصاویری به نشر رسیده که نشان‌دهنده حضور طالبان در میان پیروان‌شان در پاکستان است و پرده از موجودیت همه رهبران طالبان در این کشور بر می‌دارد.

به گفته وزارت امور خارجه افغانستان، طالبان در این ویدیوها بر ادامه فعالیت‌های‌شان در خاک پاکستان اذعان کرده‌اند.

از سوی دیگر، امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان نیز روز گذشته (پنجشنبه 24 دسامبر) گفت که ملا عبدالغنی برادر، معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر برای انجام دادن سه کار به پاکستان رفته است. به گفته او، ملا برادر در سفرش به پاکستان از جنگ‌جویان زخمی‌ این گروه که در یک شفاخانه دولتی بدون ویزا بستری هستند، عیادت کرده است.

او هم‌چنان گفت که سپس ملا بردار برای الهام بخشیدن به دانش‌آموزان «ترور»، به یک مرکز آموزشی رفته است.

صالح قدردانی از پاکستان برای حمایت گسترده از طالبان را سومین مأموریت سفر ملا برادر خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم