ظریف: دولت افغانستان می‌تواند از لشکر فاطمیون استفاده کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، به دولت کابل پیشنهاد کرد که اگر مایل است از گروه شبه‌نظامی که جمهوری اسلامی از مهاجران افغان ساکن ایران تشکیل داده، استفاده کند.

ظریف در گفت‌وگو با شبکه خبری طلوع‌نیوز افغانستان درباره این گروه شبه‌نظامی موسوم به «لشکر فاطمیون» گفت: «این‌ها بهترین نیروهایی هستند که اگر دولت افغانستان تمایل داشته باشد می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.»

Advertisement

ظریف همچنین در گفت‌وگو با طلوع‌نیوز درباره گروه طالبان گفت: «براساس قوانین هنوز ایران طالبان را از گروه تروریستی خارج نکرده است.»

لشکر فاطمیون متشکل از مهاجران افغانستان در ایران است که در سوریه به حمایت از بشارالاسد، رییس‌جمهوری سوریه با داعش می‌جنگیدند. در این نبردها، ده‌ها تن از این جنگجویان افغان تاکنون کشته شدند.

علی خامنه‌‌ای رهبر ایران اخیراً از جنگجویان لشکر فاطمیون که شهروندان افغانستان هستند، ستایش کرده و گفته بود، جنگجویان افغان در میدان‌های نبرد بیشتر از دیگران پایداری داشته‌اند.

حکومت افغانستان در مورد این سخنان خامنه‌ای واکنش شدید نشان داده و اعلام کرد، دولت ایران از فقر و مشکلات اقتصادی مهاجران افغان سواستفاده کرده‌ و این مهاجران را برای جنگ به سوریه می‌فرستد.

ملالی شینواری، مشاور رییس جمهوری افغانستان در این باره گفت: «آن‌ها از مشکلات اقتصادی افغان‌ها استفاده سوء می‌کنند، آن مشکلاتی که در کشور خود شان دست و گریبان استند بخاطر منافع خود شان (ایرانی‌ها) استفاده نادرست می‌کنند».

صبغت احمدی، سخنگوی سابق وزارت امورخارجه افغانستان گفت: «متأسفانه این مواردی است که ادامه پیدا کرده. ما امیدوار هستیم که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک کشور دوست و همسایه و دولت مسؤول، این موارد را جداً مورد توجه قرار بدهد».

در همین حال، سیما ثمر، رییس سابق کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان سربازگیری مهاجران افغان را برای جنگ سوریه یک تخطی جدی می‌داند و می گوید: «استفاده از مجبوریت و فقر مردم معلومدار یک تخطی حقوق بشر است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم