اعتراض رسمی کابل به عدم ذکر نام افغانستان در ثبت هنر مینیاتوری در سازمان یونسکو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان پنج‌شنبه 17 دسامبر از ثبت هنر مینیاتوری بدون ذکر نام افغانستان در سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) رسماً اعتراض کرد.

این وزارت با نشر اعلامیه‌ای نوشت، منشأ و زادگاه اصلی هنر مینیاتوری افغانستان است، اما این هنر به نام کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان در فهرست میراث‌های جهانی یونسکو قرار گرفته است.

وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان با نشر این اعلامیه رسماً اعتراض خود را به سازمان یونسکو اعلام کرده و از آن سازمان خواسته تا به این موضوع از راه اصولی و دیپلوماتیک رسیدگی کند و به ثبت هنر مینیاتوری به عنوان میراث فرهنگی مشترک افغانستان و کشورهای مربوطه اقدام نماید.

در اعلامیه ذکر شده: «ثبت هنر مینیاتوری در میراث جهانی با در نظرداشت مکتوب ارسالی به سازمان یونیسکو در مغایرت صریح با مواد مندرج کنوانسیون حفاظت از میراث‌های فرهنگی ناملموس (2003) بوده و باعث ایجاد فضای عدم همکاری فرهنگی میان کشورهای مربوطه می‌گردد».

شایان ذکر است که با وجود هشدارهای شدید افغانستان، هنر مینیاتوری روز گذشته به عنوان پانزدهمین میراث «ناملموس» کشورهای ایران، ترکیه، آذربایجان و ازبکستان در سازمان جهانی یونسکو ثبت شد و نام افغانستان در آن برده نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید