مخالفت طالبان با پیشنهاد غنی برای برگزاری دور دوم مذاکرات صلح در افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

طالبان با پیشنهاد محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان مبنی بر برگزاری دور دوم مذاکرات صلح در داخل کشور مخالفت نشان دادند.

سخنگوی هیات مذاکره کننده گروه طالبان به شبکه طلوع نیوز گفته است: «مخربین روند صلح با چنین خواستی، قدرت و منافع فردی شان را در خطر می‌بینند.»

سخنگوی هیات مذاکره کننده طالبان گفته است، هیات‌های دو طرف برای آغاز دور بعدی مذاکرات که قرار است به روز پنجم ماه جنوری (ژانویه) در دوحه از سر گرفته شوند، توافق کرده اند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه 14 دسامبر تاکید کرد، دور دوم مذاکرات صلح با طالبان باید در خاک این کشور برگزار شود. غنی در نشست کابینه در کابل صحبت می‌کرد گفت: «می‌خواهم به قوت اظهارات مشاور امنیت ملی افغانستان را در باره اینکه ما ترجیح می‌دهیم تا دور دوم مذاکرات صلح در افغانستان انجام شود را، تایید کنم».

او ادامه داد: «هرگاه طالبان ادعا دارند که در سرزمین افغانستان اند؛ پس چرا در خاک افغانستان مذاکره نمی‌کنند؟ هرجایی از افغانستان را که آنها بخواهند، دولت افغانستان آماده است تا با آن‌ها مذاکره کند».

محمد اشرف غنی اظهار کرد: «وقت آن نیست که هوتل‌های مفشن پیش شرط همه گذاشته شود. ضروری است که همه‌ی مردم ببینند تا مذاکرات چگونه انجام می‌شود؟ روی کدام موضوعات تمرکز می‌شود و چرا؟».

رئیس جمهوری افغانستان علاوه کرد، افغان‌ها هم در خیمه و هم در سردی می‌توانند مذاکره کنند مراحل بعدی مذاکرات صلح باید در داخل افغانستان پیشبرده شود.

شایان ذکر است که این گفته‌ها در شرایطی مطرح شده که اولین دور مذاکرات صلح میان دولت افغانستان و طالبان به تاریخ 12 سپتامبر 2020 در دوحه قطر آغاز شد. هیأت‌های مذاکره‌کننده صلح دولت افغانستان و طالبان اخیراً در مورد طرزالعمل مذاکرات صلح توافق کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم