.
.
.

رئیس جمهوری افغانستان: کشور ما دارای ظرفیت عظیم برای تولید انرژی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان یک‌شنبه 13 دسامبر در یک نشست آنلاین در مورد تغییر اقلیم گفت، کشورش ظرفیت مجموعی تولید 300 هزار میگاوات برق را دارد.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی اضافه کرد: «افغانستان دارای یک ظرفیت عظیم برای تولید انرژی پاک و ایجاد صنعت سبز می‌باشد. ما دارای منابع وافر آفتاب، آب و باد هستیم که در صورت مدیریت درست، ظرفیت مجموعی تولید 300،000 (سه‌صد هزار) میگاوات برق را دارا است».

غنی علاوه کرد، افغانستان یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان از نقطه نظر تغییرات اقلیمی است، چرخه‌‌ی خشکسالی در این کشور به صورت قابل‌ملاحظه کوتاه‌تر شده و از 33 سال یک ‌بار به پنج سال یک بار کاهش یافته است.

او اظهار کرد، در حال حاضر باران‌های فصلی در افغانستان به جای زمستان، در فصل بهار صورت می‌گیرد که پیامد آن سیلاب‌های مرگبار و فرسایش شدید خاک می‌باشد که در جریان چهل سال پسین، ساحات جنوب شرقی این کشور، یک‌ونیم درجه گرم‌تر شده اند.

محمد اشرف غنی اظهار کرد، انرژی سبز می‎تواند منجر به تحرک صنعت سبز در افغانستان شود؛ کار در این راستا جریان دارد. پروژه‌های منطقه‌یی انرژی مانند پایپ لاین گاز تاپی و لین انتقال انرژی کاسا-یکهزار در حال تطبیق‌اند.

غنی گفت: «ما در حال ساخت ایستگاه‌های برق آبی در سراسر کشور بوده و ظرفیت‌های کشور در عرصه منابع آفتابی و بادی را مورد سنجش و بررسی قرار می‎دهیم. علاوه بر آن، امضاء موافقت‌نامه اخیر با "شرکت زیمنس انرژی" به ما امکان می‌بخشد که به مرکز تولید انرژی قابل‌اتکا و پایدار با قیمت مناسب در منطقه مبدل شویم».

او یادآوری کرد: «افغانستان، دقیقاً، در قلب آسیا موقعیت دارد. ما ظرفیت مبدل شدن به بستر همکاری زیست‌محیطی در سطح منطقه را دارا هستیم. تغییر اقلیم نه تنها یک مشکل در سطح ملی، بلکه در سطح جهانی می‌باشد و رفع این معضل نیازمند تلاش‌های جمعی منطقه‌یی و جهانی می‌باشد».

شایان ذکر است که تغییرات اقلیمی یکی از چالش‌های جدی برای تمام کشورهای جهان است که براساس گزارش‌ها، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده که افغانستان از سال 2010 تا 2030 از نظر سرعت رشد تأثیرات تغییر اقلیم بالای سلامتی افراد در رده اول کشورهای جهان قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم