دفتر نی: از حملات هدفمند علیه خبرنگاران در افغانستان شدیداً نگران هستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان(نی) سه‌شنبه 8 دسامبر با نشر اعلامیه‌ای از حملات هدفمند علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای این کشور شدیداً ابراز نگرانی کرد و از دولت این کشور خواهان اقدامات عملی در برابر این حملات شد.

در این اعلامیه آمده: «دفتر نی حمایت‌کنندۀ رسانه‌های آزاد افغانستان از دیر باری بدین سو نگرانی خویش را در زمینه‌ی حملات هدفمند بر جان فعالان رسانه‌ای و روزنامه نگاران اعلان داشته و از دولت افغانستان خواهان اقدامات عملی در برابر چنین حملاتی شده است».

دفتر نی تاکید کرده، این بار هم‌صدا با جامعه جهانی از دولت افغانستان می‌خواهد که زمینه‌ی تأمین امنیت جانی خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را مهیا کند.

دفتر نی از هیأت مذاکره‌کنندۀ طالبان نیز خواسته است که حمله علیه خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای را توقف دهند به ارزش‌های حقوق‌بشری حرمت بگذارند.

در این اعلامیه ذکر شده: «دفتر نی همچنان خواهان پیگیری آن دسته از پرونده‌های خبرنگاران است که تا اکنون از طرف دولت افغانستان بررسی نشده است. باید گفت که بر اساس معلومات ثبت‌شده در دفتر نی عاملین اکثریت قتل‌های خبرنگاران و کارمندان رسانه‌ای طالبان، گروه داعش و افراد مسلح ناشناس هستند».

از سوی دیگر، بیشتر سفارتخانه کشورهای خارجی مقیم کابل پایتخت افغانستان دوشنبه 7 دسامبر 2020 با نشر اعلامیه‌ای مشترک حملات هدفمند بالای رسانه‌ها، جامعه مدنی و غیرنظامیان را شدیداً محکوم کردند.

در این اعلامیه آمده بود، هیأت اتحادیه اروپا و نمایندگی‌های دیپلوماتیک کشورهای عضو این اتحادیه، چک، دانمارک، فنلاند، فرانسه، آلمان، ایتالیا، هالند، سویدن(سوئد)، استرالیا، کانادا، ناتو، ناروی(نروژ)، بریتانیا و آمریکا اعلام کردند که طالبان مسئول بیشتر تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند.

در این اعلامیه تاکید شده: «حملات هدفمند و غیرقانونی اخیر علیه نماینده‌گان رسانه‌ها، رهبران و گروه‌های مذهبی، مدافعان حقوق‌بشر، محصلان، جامعه مدنی و غیرنظامیان را به شدیدترین الفاظ محکوم کرده و خاطر نشان می‌سازند که طالبان و سازمان‌های مختلف تروریستی مسئول بیشترین تلفات غیرنظامیان در افغانستان هستند».

شایان ذکر است که افغانستان یکی از ناامن‌ترین، خطرناک‌ترین و مرگبارترین کشورهای جهان برای خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای است که در هفته‌های اخیر یما سیاوش خبرنگار افغان در کابل و الیاس داعی خبرنگار رادیو آزادی در هلمند این کشور در نتیجه حملات انفجاری جان باختند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید