.
.
.

نشست ژنو؛ تا کنون بیش از شش میلیارد دالر کمک مالی برای افغانستان اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دومین روز نشست ژنو به هدف کمک مالی جامعه جهانی به افغانستان سه‌شنبه 24 نوامبر در سویس برگزار شد و تا کنون بیش از شش میلیارد دالر کمک مالی برای چهار سال آینده افغانستان در این نشست اعلام شده است.

براساس گزارش تلویزیون ملی افغانستان، در نشست ژنو استرالیا 147 میلیون دالر، اتحادیه اروپا 1.2 میلیارد دالر، کانادا 270 میلیون دالر، فنلند(فنلاند) 200 میلیون دالر، جاپان(ژاپن) 180 میلیون دالر، دانمارک 64 میلیون دالر، هالند 240 میلیون دالر، ناروی(نروژ) 70 میلیون دالر، هند 80 میلیون دالر، سویدن(سوئد) 932 میلیون دالر و ایتالیا 35 میلیون یورو کمک مالی برای چهار سال آینده افغانستان تعهد کردند.

این نشست مجازی به میزبانی مشترک سازمان ملل متحد، دولت افغانستان و فنلند(فنلاند) در شهر ژنو سویس برگزار شده است و به دلیل شیوع کرونا نمایندگان نزدیک به 100 کشور جهان به گونه آنلاین در این نشست صحبت کردند و حمایت شان را از افغانستان اعلام نمودند.

از سوی دیگر، محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان نیز به گونه آنلاین در این نشست صحبت کرد و از جامعه جهانی خواست دولت کابل را کمک کند تا با امکانات کمتر، کار بیشتر را انجام دهد.

براساس اعلامیه‌ای ارگ ریاست جمهوری افغانستان، غنی در این نشست تاکید کرد: «علاوه بر تعهدات معمول برای کمک‌ها، ما باید بر انواع تضمین‌ها و بیمه‌های مالی تمرکز کنیم که به ما کمک کند تا اجندای اتصال منطقه‌یی را تحقق بخشیم و به طور اخص در سکتورهای انرژی و ترانسپورت، تمرکز نماییم».

شایان ذکر است که قرار است در پایان این نشست میزان تعهد کمک‌های مالی جامعه جهانی برای چهار سال آینده افغانستان اعلام شود.