.
.
.

ناتو: اگر آمریکا افغانستان را ترک کند ما خواهیم ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) سه‌شنبه 17 نوامبر با نشر اعلامیه‌ای نوشت، خروج شتاب زده از افغانستان بهای سنگینی در قبال خواهد داشت، اگر آمریکا این کشور را ترک کند، ناتو خواهد ماند.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو گفته است، با خروج شتاب زده از افغانستان گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و افغانستان دوباره به جایگاه «تروریست‌های بین‌المللی» تبدیل خواهد شد و آنها به هدف حمله به کشورهای دیگر برنامه‌ریزی خواهند کرد.

استولتنبرگ تاکید کرد، ناتو نزدیک به 12 هزار سرباز در افغانستان دارد که بیشتر از نیم آن سربازان غیرآمریکایی هستند.

او اظهار کرد، اگر نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند، ناتو به مأموریت خود در بخش‌های آموزش، مشوره دهی و کمک به نیروهای افغان ادامه خواهد داد.

دبیرکل ناتو علاوه کرد، این سازمان به تمویل مالی نیروهای افغانستان تا سال 2024 متعهد است و اعضای این سازمان باهم به افغانستان رفتند و در زمان مناسب باهم از این کشور خارج خواهند کرد.

احتمال کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان

یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، دوشنبه 16 نوامبر 2020 اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قصد دارد شمار نیروهای آمریکایی در افغانستان و عراق را کاهش دهد.

به گفته او ترامپ می‌‍خواهد تعداد سربازان آمریکایی در افغانستان را به نصف کاهش داده و به 2500 نفر برساند.
خبرگزاری آسوشیتدپرس این خبر را به نقل از یک مقام آمریکایی اعلام کرد.

به نقل از این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود، در آخر هفته گذشته رهبران نظامی آمریکا در جریان این طرح خروج نیروها گذاشته شده‌اند و دستور مربوطه نیز تهیه شده اما هنوز به فرماندهان تحویل داده نشده است.

وزارت دفاع آمریکا قبل از این در مارس 2020 گزارش داد، روند کاهش سربازان آمریکایی از افغانستان آغاز شده است. وزارت دفاع آمریکا در آن زمان تاکید کرد که در ظرف 135 روز، 8600 سرباز آمریکایی از افغانستان خارج خواهند شد و روند خروج سربازان شان با درنظرداشت اوضاع افغانستان انجام می‌شود.

اما محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در آن زمان گفت، کاهش سربازان آمریکایی بر وضعیت امنیتی این کشور هیچ تأثیری نخواهد گذاشت.

محمد اشرف غنی تاکید کرد، کاهش نزدیک به چهارهزار نیروی آمریکایی از افغانستان با موجودیت نیروهای امنیتی افغان هیچ نوع تاثیری در وضعیت نخواهد گذاشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم