.
.
.

فرانسه خواستار توقف روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به تازگی گفته است که به دلیل جنگ با «ترروریسم» مخالف خروج یک جانبه آمریکا از افغانستان و عراق است.

خبرگزاری رویترز گزارش داد، این مقام بلندپایۀ فرانسه، تأکید دارد که علت حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان مبارزه با «هراس‌افگنی» است و این روند تاکنون به پایان نرسیده‌است.

براساس این گزارش، این مسئله در دیدار هفته آینده لودریان با مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در پاریس مطرح خواهد شد.

قرار است هفته آینده مایک پمپئو از پاریس دیدار نموده و با وزیر امور خارجه فرانسه و امانوئل مکرون رییس جمهوری این کشور ملاقات کند.

رئیس‌جمهوری آمریکا در جریان کمپاین‌های انتخاباتی‌اش اعلام کرده بود که آمریکا نیروهایش را از افغانستان بیرون می‌کشد.

اما ینس شتولنبرگ دبیر کل پیمان ناتو 8 اکتبر 2020 اعلام کرد که اعضای این پیمان درباره موعد خروج از افغانستان مشورت می‌کنند.

شتولنبرگ در یک نشست خبری گفت: «با هم تصمیم گرفتیم به افغانستان برویم و تصمیمات درباره کاهش نیروها در آینده را با هم می‎‌گیریم و در زمان مناسب با هم از این کشور خارج می‌شویم.»

نیروهای ناتو پس از حمله ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا برای سرنگونی طالبان پس از حملات 11 سپتامبر در سال 2001 وارد افغانستان شدند.

ائتلاف اقدامات نظامی خود را در سال 2014 به پایان رساند و تعداد پرشماری از سربازانش را از آنجا خارج کرد ولی 12 هزار سرباز برای آموزش نیروهای نظامی محلی و خدمات مستشاری آنجا ماندند.

شتولنبرگ گفت که ائتلاف زمانی از افغانستان خارج می‌شود که این اقدام هیچ خطری را متوجه افغانستان نکرده و آن را به پناهگاهی برای تندروها مبدل نکند.