.
.
.

عبدالله عبدالله: رهایی زندانیان طالبان برای پایان جنگ بود اما متاسفانه نتیجه نداد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان شنبه 14 نوامبر در نشستی در هرات گفت که رهایی زندانیان طالبان بخشی از تلاش‌ها برای پایان جنگ در این کشور بود، اما متأسفانه نتیجه نداد.

به گزارش منابع خبری افغانستان، عبدالله گفت که رهایی زندانیان طالبان به امید توقف جنگ و کاهش خشونت و آغاز مذاکرات صلح انجام شد اما متاسفانه نتیجه نداد.

پس از در حدود دو ماه رأی‌زنی‌های هیئت‌های مذاکره‌کننده دولت افغانستان و طالبان در دوحۀ قطر، عبدالله عبدالله گفت که در این مذاکرات هیچ پیشرفتی وجود ندارد.

عبدالله روز گذشته نیز تأکید کرد که هنوز راه دشواری در روند صلح در پیش است.

مذاکرات میان هیئت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان از چندی پیش آغاز شد. در پی آغاز این مذاکرات انتظار می‌رفت خشونت‌های طالبان در افغانستان کاهش یابند، اما برعکس خشونت‌ها افزایش یافته‌اند.

از سوی دیگر وزارت امور داخله افغانستان سه‌شنبه 10 نوامبر اعلام کرد که 570 تن از زندانیان آزاد شده طالبان دوباره به میدان جنگ برگشته اند.

طارق آرین، سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان در ویدیویی گفت، بیش از 580 زندانی طالبان دوباره به میدان‌های جنگ بازگشته‌اند. آرین بازگشت دوباره جنگجویان طالبان به میدان‌های جنگ را خلاف تعهد این گروه با دولت افغانستان خوانده و گفت که طالبان به تعهد خود عمل نکرده‌اند.

سخنگوی وزارت امور داخله افغانستان گفت: «طالبان روی‌کرد جنگی‌شان را تغییر داده‌اند و با ماین‌گذاری و انفجارها می‌خواهند امتیاز بگیرند و موفقیت کسب کنند.»

دولت افغانستان چندی قبل 6‌هزار زندانی گروه طالبان را براساس توافق‌نامۀ صلح این گروه با آمریکا از زندان‌های این کشور آزاد کرد.

آخرین گروه 400 نفره زندانیان طالبان در 3 سپتامبر سال جاری آزاد شدند.

شایان ذکر است که نمایندگان طالبان همواره اعلام کردند که پس از رهایی این زندانیان شان از قید حکومت افغانستان، هیچ یک از این افراد به میدان‌های جنگ برنخواهد گشت.