.
.
.

کمک 9 میلیون دالری جاپان به افغانستان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جاپان مبلغ 9 میلیون دالر آمریکایی برای رسیدگی به نیازهای فوری کودکان و زنان افغان به اداره حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (Unicef) کمک می‌کند.

براساس گزارش روزنامه اطلاعات روز افغانستان به نقل از اعلامیه‌ مشترک یونیسف و سفارت جاپان در کابل، موافقت‌نامه فراهم‌سازی این کمک توسط تکاهاشی یوشیاکی شارژدافر سفارت جاپان و شیما سین گوپتا نماینده‌ موقت یونیسف در کابل امضا شد.

به نقل از این اعلامیه، این پروژه توسط یونیسف و اداره هماهنگی بین‌المللی جاپان (جایکا) به همکاری وزارت صحت عامه افغانستان تطبیق می‌شود.

با تطبیق این پروژه قرار است یونیسف بیش از 1.4 میلیون نوزاد را واکسین و بیش از 10 میلیون کودک زیر پنج سال را در برابر پولیو محافظت کند. همچنان در این گزارش آمده است که این کمک یونیسف را قادر می‌سازد تا برای بیش از 3.1 میلیون زن در سن باروری واکسین تیتانوس فراهم کند.

قبل از این نیز جاپان در بخش‌های مختلف با افغانستان کمک کرده است، 27 فوریه 2020 جاپان (ژاپن) سه میلیون و 800 هزار دالر برای حفاظت از آثار تاریخی بامیان به افغانستان کمک کرد.

جاپان (ژاپن) یکی از کشورهای اصلی کمک کننده افغانستان در بخش‌های مختلف است.

اخیرا در ماه دسامبر 2019 نیز جاپان تفاهم‌نامه‌ای را با افغانستان امضا کرد که براساس آن، هفت میلیون دالر برای حمایت از تلاش‌های یونیسف (اداره حمایت مودکان ملل متحد) در بخش تهیه واکسین‌ زنان و کودکان افغان کمک خواهد شد.

براساس گزارش‌ها، جاپان از سال 2001 تاکنون حدود هفت میلیارد دالر در بخش‌های مختلف به افغانستان کمک کرده است.