شهرداری کابل: کار تخریب سینمای پارک شهرنو آغاز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

شهرداری کابل افغانستان یک‌شنبه 8 نوامبر 2020 اعلام کرد که کار تخریب سینمای پارک در شهر نو کابل آغاز شده است.

سمیر رسا سخنگوی شهرداری کابل به رسانه‌ها گفته است، ساختمان این سینما امکان ترمیم دوباره را ندارد و دربارۀ طرح مشخص برای ساخت ‌و ساز جایگزین این سینما، تاکنون تصمیم نهایی گرفته نشده‌‌است.

Advertisement

در همین حال، شهرداری کابل با نشر اعلامیه‌ای نوشت، سینمای پارک شهر نو کابل «قابلیت ترمیم و بهسازی را نداشته، لازم است تخریب و دوباره براساس معیارهای جدید شهری نوسازی و بازسازی شود».

در ادامه این اعلامیه ذکر شده: «با در نظرداشت ارزش‌ها و ارج گذاری به جایگاه مسایل فرهنگی به طراحی جدید سینما پارک پرداخته؛ اسناد تخنیکی و تدارکاتی بازسازی پارک شهر نو و در آن محل برای ساختمان جدید سینما پارک آماده‌گی کامل داشته و اقدامات لازم صورت گیرد».

از سوی دیگر، صحرا کریمی رئیس نهاد فیلم‌سازی افغانستان (افغان فیلم) روز گذشته از شهرداری کابل خواسته بود که سینمای پارک را ویران نکند چون ویران کردن این سینما به معنی ویران کردن بخشی از تاریخ، فرهنگ، هنر و سینمای این سرزمین است.

کریمی در توییتی نوشت، ویران کردن یک مکان تاریخی و فرهنگی چاره‌ای کار نیست بلکه ادامه ویرانی فرهنگ است.

او علاوه کرد، ریاست افغان فیلم همواره از شهرداری کابل خواسته که مدیریت سینمای افغانستان به شمول سینمای پارک را به این ریاست بسپارد، اما با مخالف پی‌هم اداره شهرداری کابل روبه‌رو شده است.

صحرا کریمی اظهار کرد، ریاست افغان فیلم به سالن‌های سینمای افغانستان هیچ دخالتی ندارد، اما از شهرداری کابل می‌خواهد که سینمای پارک را ویران نکند.

او از شهروندان افغان نیز خواست که از موضع ریاست افغان فیلم در مورد احتمال ویرانی سینمای پارک حمایت کنند.

شایان ذکر است که امرالله صالح معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که مسئولیت تأمین امنیت شهر کابل را نیز به عهده گرفته اخیراً اعلام کرد، سینمای «پارک شهرنو» کابل تخریب می‌گردد و الی تصویب طرح بدیل ساحه‌ای آن سبز می‌شود.

صالح گفته بود: «از شاروالی کابل خواسته شد که سینمای پارک شهرنو را یا تخریب کند و ساحه را شامل پارک سازد یا به شکل مدرن فعال سازد و یا در مشارکت با تجار به یک مرکز فرهنگی اساسی تبدیل‌اش کند. وضعیت موجود قابل قبول نیست».

بیشترین بازدید موضوعات مهم