.
.
.

 حکومت افغانستان بخاطر کشته شدن محصلین دانشگاه کابل فردا را ماتم ملی اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 2 نوامبر در توییتی نوشت، در پی حمله مهاجمان مسلح به دانشگاه کابل فردا سه‌شنبه 3 نوامبر در سراسری این کشور ماتم ملی می‌باشد.

صدیقی نوشت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در پيوند به حمله‌ی تروريستی امروز، فردا سه‌شنبه را ماتم ملی اعلام كرده، به تمام ولايت‌ها و نمايندگی‌های سياسی افغانستان در بيرون از كشور دستور می‌دهد تا با برپايی مراسم‌های سوگواری وختم قران عظيم الشأن عزاداری نمايند».

در همین حال، وحید عمر مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: «استفاده از اصطلاح "طرفین جنگ" توهین کلان به قهرمانانی است که امروز صدها محصل را از قتل عام طالب و حامیانش نجات دادند. این‌جا ما با وحشیانی روبرو استیم که وحشت شان در تاریخ معاصر جهان نظیر ندارد. نیروهای ما طرف جنگ نیستند، مدافعین خاک و مردم خود استند».

در نتیجه حمله مهاجمان مسلح امروز دوشنبه 2 نوامبر بالای دانشگاه کابل 19 نفر کشته شدند و 22 نفر دیگر زخم برداشتند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: «حمله تروریستان وحشی بالای پوهنتون کابل با کشته شدن سه تروریست پایان یافت».

درگیری میان مهاجمان مسلح و نیروهای امنیتی افغان در صحن دانشگاه کابل شش ساعت دوام کرد که سرانجام با کشته شدن سه مهاجم پایان یافت.

شبکه طلوع نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در این حمله 20 نفر کشته شدند و 40 نفر دیگر زخم برداشتند.

برخی از دانشجویان دانشگاه کابل می‎گویند، مهاجمان مسلح از یکی از دروازه‌های فرعی این دانشگاه به داخل هجوم آوردند و هرکسی را که سرراه‌شان ‌آمد، به گلوله ‌بستند.

این حمله با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد.

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان با محکوم کردن این حمله در توییتی نوشت: «پس از شکست ننگین تروریستان در هلمند، اکنون؛ این گروه‌ها، دست‌پاچه شده‌ اند و مکان‌های اکادمیک را هدف قرار می‌دهند».

تاکنون مسئولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته و طالبان نیز دست داشتن در این حمله را رد کردند.

شایان ذکر است که این حمله در شرایطی رخ داده که چندی پیش یک حمله انتحاری مرکز آموزشی «کوثر دانش» در غرب شهر کابل را آماج قرار داد که در آن حمله 30 نفر کشته شدند و بیش از 80 نفر دیگر زخم برداشتند.