.
.
.

رئیس‌جمهوری افغانستان: حمله بر مساجد مراکز علمی و اکادمیک جنایت ضدبشری است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 2 نوامبر در پیام ویدیویی حمله مهاجمان مسلح به دانشگاه کابل را محکوم کرده گفت، مردم‌ افغانستان هیچ‌گاه در برابر ظلم سر خم نکرده‌اند.

غنی اضافه کرد، حمله بر مساجد، تکایا، مراکز علمی، فرهنگی، اکادمیک و تاسیسات عام‌المنفعه جنایت ضد بشری است.

او تاکید کرد: «دشمنان افغانستان و حامیان آنان باید به‌گونه واضح بدانند که مردم قهرمان ما هیچ‌گاه در برابر ظلم و وحشت هیچ ظالم و جابری سر خم نکرده‌اند، بلکه مانند نیروهای دلیر امنیتی و دفاعی ما با شجاعت و دلیری مبارزه کرده‌اند».

رئیس‌جمهوری افغانستان علاوه کرد: «این حمله، حمله بر عزت، پیشرفت و آینده روشن افغانستان می‌باشد. مدتی من افتخار معلمی و ریاست پوهنتون کابل را داشتم، یک گوشۀ از قلب من هنوز برای این نهاد تحصیلی همچنان می‌تپد. حمله امروز درد عظیمی را نصیب ما کرده است».

در همین حال، امرالله صالح معاون اول رئیس‌جمهوری افغانستان در صفحه فیسبوک‌اش نوشت: «حمله بر پوهنتون کابل برای ما یک ناکامی استخباراتی و فاجعه انسانی است. این حمله گندیده‌گی وجدان طالب و هم‌فکران او را نشان می‌دهد. این حمله امروز و هیچ‌گاهی پس از امروز توجیه ندارد. نفرین بر طالب و هم‌فکر و حامی طالب».

حکومت افغانستان فردا را ماتم ملی اعلام کرد

صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان شامگاه دوشنبه 2 نوامبر در توییتی نوشت، در پی حمله مهاجمان مسلح به دانشگاه کابل فردا سه‌شنبه 3 نوامبر در سراسری این کشور ماتم ملی می‌باشد.

صدیقی نوشت: «دولت جمهوری اسلامی افغانستان، در پيوند به حمله‌ی تروريستی امروز، فردا سه‌شنبه را ماتم ملی اعلام كرده، به تمام ولايت‌ها و نمايندگی‌های سياسی افغانستان در بيرون از كشور دستور می‌دهد تا با برپايی مراسم‌های سوگواری وختم قران عظيم الشأن عزاداری نمايند».

در همین حال، وحید عمر مشاور رئیس‌جمهوری افغانستان در توییتی نوشت: « استفاده از اصطلاح "طرفین جنگ" توهین کلان به قهرمانانی است که امروز صدها محصل را از قتل عام طالب و حامیانش نجات دادند. این‌جا ما با وحشیانی روبرو استیم که وحشت شان در تاریخ معاصر جهان نظیر ندارد. نیروهای ما طرف جنگ نیستند، مدافعین خاک و مردم خود استند».

19 کشته و 22 زخمی

در نتیجه حمله مهاجمان مسلح امروز دوشنبه 2 نوامبر بالای دانشگاه کابل 19 نفر کشته شدند و 22 نفر دیگر زخم برداشتند.

طارق آرین سخنگوی این وزارت امور داخله افغانستان در توییتی نوشت: «حمله تروریستان وحشی بالای پوهنتون کابل با کشته شدن سه تروریست پایان یافت».

درگیری میان مهاجمان مسلح و نیروهای امنیتی افغان در صحن دانشگاه کابل شش ساعت دوام کرد که سرانجام با کشته شدن سه مهاجم پایان یافت.

شبکه طلوع نیوز به نقل از منابع آگاه گزارش داد که در این حمله 20 نفر کشته شدند و 40 نفر دیگر زخم برداشتند.

برخی از دانشجویان دانشگاه کابل می‎گویند، مهاجمان مسلح از یکی از دروازه‌های فرعی این دانشگاه به داخل هجوم آوردند و هرکسی را که سرراه‌شان ‌آمد، به گلوله ‌بستند.

این حمله با واکنش‌های گسترده روبه‌رو شد. صدیق صدیقی سخنگوی رئیس‌جمهوری افغانستان با محکوم کردن این حمله در توییتی نوشت: «پس از شکست ننگین تروریستان در هلمند، اکنون؛ این گروه‌ها، دست‌پاچه شده‌ اند و مکان‌های اکادمیک را هدف قرار می‌دهند».

تاکنون مسئولیت این حمله را فرد یا گروهی به عهده نگرفته و طالبان نیز دست داشتن در این حمله را رد کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم