هتل «تخت استالف» در کابل پس از سه دهه ویرانی دوباره ساخته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

هتل «تخت استالف» یکی از مهمانخانه‌های تاریخی برای گردشگران و شاهان سابق افغانستان بود که پس از سپری کردن سه دهه ویرانی دوباره ساخته شد.

به گزارش شبکه طلوع نیوز، این هتل با هزینه 77.7 میلیون افغانی (پول افغانستان) با بودجه ریاست عملیاتی و حمایوی مالی ریاست جمهوری افغانستان توسط شرکت انکشاف ملی ساخته شده است.

ساختمان این هتل در دو طبقه بر گسترده پنج هزار و 420 متر مربع زمین ساخته شده و قرار است از این هتل به عنوان مهمانخانه ویژه کار گرفته شود.

محمد عارف مهندس این هتل می‌گوید: «دوازده اتاق وی آی پی دارد، چهار سالن کنفرانس دارد. تشناب‌ها است و دو آشپزخانه دارد».

در همین حال، محمد ظاهر نگهبان سی سالۀ این هتل گفته است: «ظاهرشاه (آخرین پادشاه افغانستان) در این هتل می‌آمد، داوود خان (اولین رئیس‌جمهوری افغانستان) می‌آمد. مهمان‌های خارجی و داخلی می‌آمدند».

محمد ظاهر اضافه کرد، هتل تخت استالف در جریان جنگ‌های داخلی و دورۀ طالبان ویران شد.

نقشه هتل تخت استالف در دوره شاه امان‌الله پادشاه سابق افغانستان از بریتانیا آورده شد و در دوره ظاهر شاه آخرین پادشاه افغانستان در دامنه کوهی ساخته شد که در میان مردم تخت استالف نام داشت به همین دلیل نام این هتل نیز «هتل تخت استالف» گذاشته شد.

گفتنی است که ولسوالی استالف در شمال غرب کابل از جمله ولسوالی‌های سرسبز و زیبایی افغانستان است که بیشتر شهروندان افغان برای تفریح در آنجا می‌روند. هتل تخت استالف نیز در این ولسوالی موقعیت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم