نفر دوم القاعده در افغانستان و مرد مورد حمایت ایران کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

ابومحسن المصری نفر دوم سازمان القاعده در افغانستان دو روز پیش (شنبه 24 اکتبر 2020) در یک عملیات ویژه در افغانستان کشته شد؛ عملیاتی که هنوز اطلاعات دقیقی درباره آن وجود ندارد ولی مدیر امنیت ملی افغانستان گفت که نیروهای امنیتی این کشور ابومحسن المصری رهبر سرشناس القاعده که در فهرست تروریست‌های تحت تعقیب آمریکا نیز قرار داشت را کشتند.

به گزارش دفتر سازمان امنیت ملی افغانستان نام اصلی ابومحسن المصری «حسام عبد الرؤوف» است و از سوی آمریکا متهم شده بود که کمک‌های مالی در اختیار سازمان‌های تروریستی قرار داده و برای کشتن آمریکایی‌ها توطئه کرده است.

Advertisement

احمد سلطان پژوهشگر مصری که در زمینه جنبش‌های اسلامی مطالعه می‌کند به العربیه گفت که حسام عبد الرؤوف ملقب به أبي محسن المصري مسئول بخش رسانه‌ای و تبلیغات القاعده بود و ریاست موسسه رسانه‌ای السحاب که منبر تبلیغاتی القاعده بود را بر عهده داشت.

او همچنین عضو مجلس شورای جهانی سازمان القاعده و در کنار أيمن الظواهري، وعبد الله أحمد عبد الله ملقب به أبو محمد المصری، محمد صلاح الدين زيدان ملقب به سيف العدل، یکی از 4 رهبر مصری این سازمان بود.

به گفته احمد سلطان ابومحسن المصری در سال‌های گذشته مسئولیت رسیدگی به موضوعات مختلفی در داخل سازمان القاعده بود و می‌کوشید در راستای تلاش‌ها برای بازیابی، بازتولید و بازنمایی القاعده در جهان و منطقه عربی، گفتمانی با خشونت کمتر را در دستور کار این سازمان قرار دهد.

در همین راستا او بارها از ایمن الظواهری خواست ارتباط القاعده و داعش را قطع کند، زیرا که به باور او داعش بسیار بنیادگرایانه‌تر عمل می‌کرد و از همین رو او نقش مهمی در جدایی این دو سازمان تروریستی در سال 2014 ایفا کرد.

صفحات متعلق به القاعده در شبکه‌های اجتماعی در روزهای گذشته خبر از کشته شدن یکی از فرماندهان این سازمان در ایران به نام ابومحمد المصری را منتشر کرده و اعلام کردند اگر این اخبار صحت داشته باشد به معنای نزدیک‌تر شدن سیف العدل فرمانده نظامی فعل القاعده، به جایگاه رهبری این سازمان پس از ایمن الظواهری است.

نبیل نعیم یکی از فرماندهان سابق سازمان جهاد به العربیه گفت که ابومحمد المصری که در ایران کشته شد، یکی از دوستان او در این سازمان بود و نام حقیقی او عبد الله أحمد عبد الله است. او از افغانستان به ایران گریخت و آنجا با نام حبیب داوودی زندگی کرد و اخباری درباره ترور شدن او و پسرش در خیابان پاسداران تهران مطرح شده است.»

نبیل نعیم افزود که ابو محمد دختری به نام مریم داشت که به همسری حمزه بن لادن پسر اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده در آمد و ابو محمد یکی از مجموعه فرماندهان القاعده بود که پس از ورود نیروهای آمریکایی به افغانستان از این کشور گریخته و به ایران رفت و با هماهنگی مقامات ایرانی، مدارک و مشخصات ایرانی دریافت کرده و در این کشور زندگی کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم