آمریکا: ما بر طرف‌های درگیر در افغانستان فشار می‌آوریم تا خشونت کاهش یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان یک‌شنبه 25 اکتبر در توییتی نوشت، واشنگتن بالای هر دو طرف درگیر در افغانستان فشار می‌آورد تا خشونت در این کشور کاهش یابد و آتش‌بس میان هر دو طرف(دولت کابل و طالبان) برقرار شود.

خلیلزاد نوشت، کمیسیون مستقل حقوق‌بشر افغانستان تائید کرده است که در یک حمله هوايی نیروهای دولتی افغان در ولایت تخار این کشور، 12 کودک کشته و شمار زیادی زخمی شدند.

Advertisement

خلیلزاد اضافه کرد: «این یک تراژیدی المناک است. متأسفانه که تراژیدی محدود به تخار نیست. غیرنظامیان قربانیان بم‌گذاری‌های موتری، بم‌های تعبیه شده و کشتارهای هدفمندی اند که از سوی طالبان اجرا می‌شود. غیرنظامیان مجبور شده اند که از جنگ در لشگرکاه و دیگر مناطق فرار کنند.»

شایان ذکر است که در این روزها میزان خشونت و ناامنی در افغانستان افزایش یافته است و مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان در دوحه قطر نیز ادامه دارد.
عصر شنبه هفته جاری یک حمله مرگبار انتحاری مرکز آموزشی «کوثر دانش» را در ساحه دشت برچی شهر کابل

پایتخت افغانستان آماج قرار داد که در نتیجه 18 نفر کشته شدند و 48 نفر دیگر زخم برداشتند.

این حمله انتحاری با واکنش‌های شدید داخلی و خارجی روبه‌رو شد. نمایندگی سیاسی سازمان ملل متحد(یوناما) در کابل این حمله را «جنایت جنگی» عنوان کرد.

طالبان دست داشتن در این حمله را رد کردند، اما گروه داعش مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

همچنان، در نتیجه انفجار یک موتر(خودرو) بمب‌گذاری شده یک‌شنبه 18 اکتبر 2020 در ولایت غور افغانستان 16 نفر کشته شدند و بیش از 100 نفر دیگر زخم برداشتند که بیشتر قربانیان این رویداد غیرنظامی بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم